Общо 91 са писмата, съдържащи становища, позиции и въпроси към Гешев. 73 от писмата са в негова подкрепа, а в 12 от тях се изразява несъгласие с кандидатурата му. В останалите се съдържат само въпроси, на които той отговори

Пленумът на Висшия съдебен съвет (ВСС) провежда изслушване и гласуване на кандидатурата на Иван Гешев за главен прокурор на Република България. Началото на заседанието бе дадено в 10.00 часа от министъра на правосъдието Данаил Кирилов. Заседанието се излъчва от БНТ, както и онлайн на интернет-страницата на кадровия орган. 

Гешев има възможност да защити пред членовете на ВСС концепцията си за управление на прокуратурата в следващите седем години. Кандидатът отговаря на въпросите както на кадровиците, така и на постъпилите от неправителствени и професионални организации. Гласуването на кандидатурата следва да се осъществи непосредствено след изслушването, като кадровиците ще имат възможност да мотивират своя вот. Иван Гешев ще се счита за избран, ако получи подкрепата на поне 17 от членовете на ВСС, които са 25.

Кандидатурата на Гешев бе предложена единодушно от членовете на Прокурорската колегия на ВСС, които в мотивите си посочиха, че професионалните и нравствени качества на заместника на главния прокурор съответстват на конституционните и законови изисквания за заемане на длъжността. 

Преди обявяване на процедурата, Прокурорската колегия направи задълбочен и обективен анализ на състоянието, постиженията и актуалните проблеми на прокуратурата, въз основа на който бяха конкретизирани професионалните качества и управленските възможности на евентуалния кандидат, както и възможността му да отговори на потребностите на прокуратурата и на обществените очаквания, припомнят от ВСС. „Кандидатурата бе съобразена с перспективите в развитието на прокуратурата и с очакванията на магистратите, съобразно проведените консултации с Асоциацията на прокурорите и с Камарата на следователите в България, и очертаните от тях критерии относно личните, професионалните и моралните качества, които кандидатът за главен прокурор трябва да притежава. Отчетени бяха постигнатите високи резултати в работата на Специализираната прокуратура под ръководството на Иван Гешев, с които се свързват положителните констатации в докладите на Европейската комисия за напредъка на България по Механизма за сътрудничество и оценка относно резултатите в борбата с корупцията по високите етажи на властта и организираната престъпност“, допълват от кадровия орган.

Иван Гешев има над 23 години юридически стаж в държавното обвинение. Професионалната му кариера в съдебната система започва през 1995 г. като помощник-следовател в Столична следствена служба. В периода от 2006 г. до 2012 г. е прокурор в Софийска районна прокуратура, като от 2009 г. е командирован в Софийска градска прокуратура. След проведен конкурс Иван Гешев е повишен в СГП. Със заповед на главния прокурор през 2016 г. е командирован в Специализирана прокуратура. В периода от 19.07.2016 г. до 16.07.2018 г. е административен ръководител на Специализираната прокуратура. С решение на Прокурорската колегия от юли 2018 г. е назначен на длъжност „заместник на главния прокурор“ при Върховна касационна прокуратура.

За работата си в периода 2015 г. – 2017 г., със заповеди на главния прокурор, Иван Гешев три пъти е поощряван с отличие „служебна благодарност“ за отлично изпълнение на служебните му задължения, както и за проявен висок професионализъм. Притежава сертификат, връчен от екипа на фокусна точка „SOYA“ – Европол, за специално признание на заслугите и професионализма му в работата по операция за разбиване на нелегална печатница за производство на фалшиви банкноти, както и документ от Американските секретни служби, отдел „Вътрешна сигурност“, в знак на признателност за неговите изключителни усилия в разследването и предотвратяването на фалшифицирана американска валута.

През 2017 г. е удостоен с грамота „Джовани Фалконе“ за реален принос в ограничаване разпространението и употребата на наркотици, проституция, детска порнография, корупцията, тероризма и изразена подкрепа на каузи в полза на обществото, за формиране на хуманни модели на поведение у подрастващото поколение. През 2019 г. е награден с грамота и плакет „Джовани Фалконе“ от десетото юбилейно издание на конкурса „Страхливият умира всеки ден, смелият – само веднъж“ на Посолството на Република Италия и Община Благоевград.

От ВСС припомнят, че общо 91 са получените писма с представени становища, позиции и/или въпроси във връзка с процедурата за избор на главен прокурор. В 73 от становищата и позициите е заявена подкрепа към кандидатурата на Иван Гешев. В 12 становища е изразено несъгласие с издигнатата кандидатура или се съдържа искане за прекратяване на изборната процедура.

Писмени въпроси към кандидата са предоставени от множество неправителствени и съсловни организации, на част от които Гешев вече отговори.

Втората фаза на конституционното производство за назначаване на главния прокурор започва с изготвянето и изпращането от Пленума на предложение до Президента на Републиката за утвърждаване на избрания кандидат. Пред държавния глава има две възможности – да издаде указ за назначаването на избрания за главен прокурор или да откаже. В случай, че Президентът откаже, ВСС може да проведе повторно гласуване на кандидатурата, като при събрани отново 17 гласа президентът ще е длъжен да издаде указ.

Изслушването и гласуването на кандидатурата от ВСС ще премине на фона на демонстрации в подкрепа и против Иван Гешев.

Правен свят