„За“ проекта на решение гласуваха 140 народни представители, „против“ – 2 и „въздържали се“ – 66, с което то бе прието

44-ото Народно събрание реши България да не участва в ERM2 при различен централен курс от 1.95583 лв. за 1 евро. Проектът на решение е подписан от ГЕРБ, „Обединени патриоти“, ДПС и „Воля“. Той се случи след консултации на министър Владислав Горанов с парламентарните групи и бе включен като извънредна точка в днешното пленарно заседание.

„За“ проекта на решение гласуваха 140 народни представители, „против“ – 2 и „въздържали се“ – 66, с което то бе прието.

Проектът на решение предвижда при договаряне на централен курс на лева към еврото съгласно Резолюция на Европейския съвет за установяването на механизъм за обменните курсове през третия етап на Икономическия и паричен сюз Амстердам, 16 юни 1997 г., министърът на финансите и управителят на БНБ да предлагат, поддържат и гласуват позиция за централен курс 1.95583 лева за 1 евро.

С проекта се посочва още, че България не участва в Механизма на обменните курсове (ERM2) при централен курс между еврото и лева различен от централния курс 1.95583 лв. за 1 евро.

Депутатите отхвърлиха предложението на Александър Сабанов настоящото решение да се променя само с две трети мнозинство. „За“ него гласуваха 45 народни представители, „против“ – 9 и „въздържали се“ – 87.

Важно е как се излиза от чакалнята за Еврозоната, а не как се влиза – никой не може да даде гаранции. Това каза народният представител от БСП проф. Румен Гечев по време на дебата по проекторешението, даващо гаранции за влизането на България в Еврозоната.

Според него се лъже и се крие информация от българския народ. 

Според проф. Румен Гечев от БСП управителят на БНБ и министърът на финансите не присъстват на дебата, тъй като не искат да споделят отговорността.

„Накрая резолюцията на Европа, Амстердам, завършва така, че всички участници в преговорния процес, става дума за излизане на ERM 2, включително представителят на ЕЦБ си запазват правото да започнат конфиденциална процедура за преразглеждане на централните курсове. Това, което значи, което ви обясняваме от няколко дни. Какво ще преговаря българското правителство за чакалнята. Важно е как се излиза“, каза още проф. Гечев.

От БСП се въздържаха по проекторешението за гаранции при влизане в Еврозоната. От опозицията призоваха да се оттегли предложението в Закона за БНБ.

БСП подбуждат недоверие на българските граждани към финансовата стабилност дори без да са в управление. Това каза народният представител от ГЕРБ Александър Иванов по време на дебата по проекторешението, даващо гаранции за влизането на България в Еврозоната.

„Търпеливо изслушах преждеговорищите и не се учудвам от позицията на колегите от ляво. За мен дълбоко учудване буди широко споделяната от тях подкрепа досега на присъединяване на България към механизма и бъдещето приемане на еврото в България“, каза той и каза, че се замисля дали това е истина.

„Колегата, който преди мен се изказа, изведнъж се запозна с една резолюция от 17 юни 1997 г., подписана в Амстердам, до която не я бил чел. Колеги, когато го подкрепяхте това приемането на България защо не се запознахте с това. Дебатите последните няколко дни за мен доказва още веднъж как вие дори без да участвате в управлението можете да подбудите недоверие на българските граждани към финансовата стабилност на държавата и въобще валутния курс и стабилността на банките“, каза още Иванов.

Той призова БСП да не го правят, когато не са в управлението.

„Мислих, че в този дебат ще намерим единодушие и с това решение, което допълва изискването от 1997 г., което споменахте и преждеговорищите, че България трябав да упомене това всвоя закон като възможност за договореност между този валутен курс и ние допълваме с това решение на Народното събрание, да задължим преговяращите министъра на финасите, който и да е гуверньора на БНБ България да влезе в чакалнята на Еврозоната единствено и само при курса, който е сегашният“, допълни още Иванов.

Днес се създадоха условия за паника, каквато няма и затова в спешен порядък трябваше парламентът да излезе с акт в защита на българския лев. Това каза зам.-председателят на ПГ на ДПС Йордан Цонев по време на дебатите по проекторешението за даване на гаранции при влизането на България в Еврозоната.

„ПГ на ДПС се присъедини като съвносител на въпросното решение. Ние естествено ще го подкрепим. Преди това как се стигна до тези двудневни дебати и какво се случи, та се наложи председателският съвет няколко пъти да бъде свикван и да се работи в режим на дефицит на време и на извънредност. Ще повторя това, което казах от името на ПГ на първия председателски съвет. Обърщам се към ГЕРБ и към Централната банка. Такъв въпрос като валутния борд, като пътя на България към Еврозоната, не е въпрос от компетенцията на управляващата партия или управляващата коалиция. По простата причина, че по тази тема има консенсус от началото на членството ни в ЕС. По тази тема всички основни политически партии са казали „да“. Не само са казали, през годините са правили всички необохдими стъпки и са подкрепяли съответните документи, закони, решения, а те са безброй“, каза Цонев.

Той разкритикува управляващите. „Създадоха се условия за съмнение в стабилността на българския лев, преговорите и разговорите по пътя към механизма ERM 2 трябваше да бъдат обсъждани с всички политически сили, за да можем всички заедно да вземем това решение и да застанем пред българския народ с решение, което не подкопава, не внася съмнение и по никакъв начин не разколебава хората в курса на лева. Това доверие беше извоювано много трудно“, каза още Цонев.