Унгарското правителство обяви, че организира ново допитване до избирателите по постановено от закона и ожесточено критикувано от министър-председателя Виктор Орбан в последните месеци изплащане на обезщетения на затворници и роми, предаде Франс прес и БТА
„Безразсъдно е държавата да плаща всяка година няколко милиарда форинта на осъдените“, заяви на пресконференция Гергей Гуляш, министър в канцеларията на премиера.
През януари правителството обяви, че спира да изплаща на затворниците обезщетения, които ги компенсират за лошите условия в пренаселените затвори.
Орбан разкритикува „прекалено толерантните и абсурдни“ законови разпоредби, предвиждащи тези компенсации.
От септември миналата година Виктор Орбан отказва да плати 300 000 евро обезщетение на ромски семейства, осъдили властите, че са допуснали сегрегация в училище на около 60 ромски деца. Премиерът заяви, че е „дълбоко несправедливо“ ромски семейства „да получават пари, без да работят“.
„Правителството има ясно становище по тези въпроси и знае какъв отговор да им даде, но за целта се нуждае от обществена подкрепа“, отбеляза Гуляш.
Очаква се кампанията да започне през март и да доведе до „възстановяване на обществения ред и морал“, обясни той. Тя ще включва агитационни плакати и формуляри, които ще бъдат разпратени до всяко домакинство. Подробности за въпросите ще бъдат огласени следващата седмица.
Това е поредното национално допитване, организирано от Будапеща от 2015 г. насам. През лятото на 2017 г. правителството се допита до унгарците как да противодейства на миграционната политика на Европейския съюз и на американския милиардер Джордж Сорос, когото Орбан обвинява, че иска „да наводни“ ЕС с мигранти. Противниците на Орбан определят тези консултации като демагогия.
Планираното допитване е подложено на критики от неправителствени организации, ромски представители и адвокати, които се опасяват от задълбочаване на предразсъдъците по отношение на ромите.
Ромите са 7,5 процента от 10-милионното унгарско население и най-голямото малцинство в страната.
Според огласен през 2018 г. доклад на Съвета на Европа Унгария е страната от Евросъюза с най-пренаселени затвори.