„Ако не въведем наборната служба в близките 1-2-3 години, самите обстоятелства в бъдеще, и то недалечно, ще ни принудят да я въведем, най-вече демографският фактор“
Това прогнозира пред БНР Борис Вангелов, заместник-председател на Комисията по отбрана в Народното събрание.
Идеята на ВМРО за доброволната казарма мина на първо четене с одобрени поправки в Закона за резерва на въоръжените сили.
След демократичните промени партиите, които унищожиха наборната служба, не са си давали сметка, че фактически ще пресекат източника на кадри за резерва и за запаса, подчерта Вангелов в предаването „Преди всички“.
„Затова се оказва, че в един момент българските въоръжени сили по чисто биологичен път ще се обезкръвят откъм лица, водени на военен отчет. И именно това – попълването на военно-временните формирования на българската войска, наложи тези промени“, изтъкна Борис Вангелов. Той даде пример с Военноморските сили, където в обявен конкурс за 100 места са се явили 500 души, което „не само не е липса на интерес, а е наплив“.
Запитан дали законовите промени, минали на първо четене, са стъпка към връщането на задължителната наборна служба, Вангелов цитира проучвания на Министерството на отбраната, че „значителна част от обществото поддържа връщането на наборната служба“.
БСП демонстрира нихилистично отношение, смята Вангелов, който упреква левицата, че подкрепя подобряването на условията в армията само на думи, а при гласуването на конкретни закони „или се въздържат, или гласуват против“.
„Очевидно левицата няма да подкрепи законопроекта за доброволната служба. Не знам как ще гласуват независимите депутати. Но все пак има мнозинство, което подкрепя законопроекта. Мисля, че не би трябвало да има проблеми на второ четене. Позициите вече бяха заявени и не би трябвало да има изненади“, заяви Борис Вангелов и допълни, че тъй като този парламент е към края на своя мандат, това може да не се случи сега.