САЩ не са впечатлени от плана за победа на Украйна преди срещата Байдън-Зеленски, пише „Уолстрийт джърнъл“. Администрацията на Байдън е обезпокоена, че планът на Киев за победа във войната срещу Русия няма цялостна стратегия и е само „препакетирана молба“ за повече оръжия и отмяна на ограниченията за ракетите с голям обсег, заявиха високопоставени служители от кабинета на Байдън пред вестника.
В продължение на месеци президентът Володимир Зеленски обявяваше план за победа над Русия и в четвъртък той ще запознае президента Байдън със спецификата му по време на среща в Белия дом – първият път, когато администрацията на Байдън ще чуе плана в неговата цялост.
Но високопоставени американски и европейски служители, запознати с общите очертания на плана, твърдят, че той не предлага ясен път към победа в Украйна, особено след като руските сили постигат бавни, но стабилни успехи на бойното поле.
„Не съм впечатлен, в него няма много нови неща“, заяви един от високопоставените служители.
Планираното за четвъртък посещение на Зеленски във Вашингтон се случва на фона на нарастващите обвинения от страна на някои републиканци, че украинските политици се намесват във вътрешната политика на САЩ. Неотдавна Зеленски бе атакуван за критиките си към републиканския кандидат за вицепрезидент Джей Ди Ванс, а в сряда председателят на Камарата на представителите от Републиканската партия Майк Джонсън призова за уволнението на посланика на Украйна в САЩ за това, че е обиколил производствено предприятие в Пенсилвания като част от това, което той нарече „очевидно партизанско предизборно мероприятие“.
Въпреки че САЩ и Украйна се надяваха да се обединят за пътя напред, сега те се намират в решаващ момент от войната без обща визия. Разногласията между Киев и Вашингтон идват и на фона на разногласията между САЩ и техните съюзници относно премахването на ограниченията върху възможността на Украйна да използва ракети с голям обсег на руска територия.
Основна част от плана изисква САЩ да дадат на Украйна зелена светлина да използва оръжията, както Киев сметне за добре, заяви финландският президент Александър Стуб в интервю за „Уолстрийт Джърнъл“. Според него без тази власт предложенията на Украйна в крайна сметка ще бъдат „по-малко уместни“, тъй като Киев ще се бори да отговори на продължаващите руски нападения.
На заседанието на Съвета за сигурност на ООН във вторник държавният секретар Антъни Блинкен заяви, че не се съмнява, че Украйна може да спечели войната.
В продължение на месеци Байдън отказваше да отстъпи по отдавнашното искане на Украйна да бъдат отменени ограниченията за предоставените от САЩ и Великобритания ракети с голям обсег, които биха позволили на нейните сили да нанасят удари по военни цели дълбоко в Русия. Байдън се е вкопчил в позицията си въпреки настояванията на Лондон, тъй като представители на американската администрация твърдят, че подобни оръжия няма да променят стратегическата игра и евентуално могат да насърчат Владимир Путин да ескалира войната.
Позицията на САЩ се сблъска с твърд отпор от страна на редица европейски лидери, които смятат, че след две години и половина Украйна е заслужила правото да се противопостави на руските сили без никакви пречки. Говорейки в кулоарите на Общото събрание на ООН тази седмица, някои световни лидери бяха видимо разочаровани.
Датският премиер Мете Фредериксен заяви в сряда, че конфликтът се намира на „кръстопът“ и разкритикува Запада, че губи време да говори за „червени линии“, докато Русия напредва на бойното поле. „Трябва да гарантираме, че Украйна може да спечели тази война“, каза тя и призова западните лидери да предоставят на Украйна оръжия с далечен обсег на действие „без ограничения“ и да й позволят да се присъедини към НАТО.
Полският министър на външните работи Радослав Сикорски заяви, че е настоял пред американските и британските си колеги, включително държавния секретар Антъни Блинкен и съветника по националната сигурност Джейк Съливан, да позволят на Украйна да използва оръжията с голям обсег на действие, както желае, като отхвърли идеята, че Путин ще ескалира в отговор. „Искате да ми кажете, че Путин не използва всичко, с което разполага, по Украйна?“ – каза Сикорски.
Но германският канцлер Олаф Шолц застана на страната на Байдън, който не иска да даде свобода на действие по отношение на използването на ракети с голям обсег. „Германия няма да подкрепи премахването на ограниченията“, заяви той малко преди да седне лице в лице със Зеленски във вторник. „Това не би било съвместимо с личните ми убеждения“, добави той.
Съветът за сигурност на ООН даде възможност на украинския президент Володимир Зеленски да говори на форума в Ню Йорк във вторник.
В речта си в ООН в сряда Зеленски предупреди за предстоящи заплахи от страна на Русия срещу енергийната инфраструктура и ядрените централи на страната му, но не се спря на никакви подробности от мирния план и не отправи искания, свързани с оръжията.
Зад кулисите Зеленски представя максималистично предложение с надеждата, че САЩ и техните съюзници ще дадат на Киев всичко, което иска, твърдят американски и европейски служители.
Но сегашното съдържание на украинския план е разколебало главните помощници на Байдън, твърдят американски служители, които през последните седмици пътуваха до Киев и бяха информирани за елементи от плана.
Те са се надявали да чуят нещо конкретно, което администрацията на Байдън да подкрепи, след като до края на мандата ѝ остават само четири месеца.
Планът на Украйна обхваща в широк план нуждите на Украйна на бойното поле, политическите промени в страната и икономиката, заяви във вторник високопоставен служител на Държавния департамент. Но американски и европейски служители заявиха, че най-разработената част от плана е първата фаза – исканията, свързани с оръжията, докато останалите ключови елементи имат по-малко конкретика.
Ръководителят на президентската канцелария на Украйна Андрий Ермак нарече плана „много конкретен и ясен“, но стигна само дотам да каже, че „той съдържа както военна, така и дипломатическа част и перспективи за по-нататъшни икономически ползи“.
Притесненията относно плана на Зеленски и дебатите относно разрешаването на произведени на Запад ракети с голям обсег на действие да нанасят удари на територията на Русия идват в момент, когато войната се обръща в полза на Путин. Русия се приближава до ключовия логистичен център Покровск в източната част на Украйна и напредва в други близки градове като Угледар, минен център, почти обграден от руските сили, както и Торецк.
През август украинските сили нахлуха в руската Курска област, което според Зеленски е част от плана му за увеличаване на украинското влияние върху Русия. Русия предприе ограничени контраатаки, които притиснаха украинските войски, окупирали десетки градове и села в Курска област, но не успя да ги прогони напълно.
През последните месеци Русия системно атакува и енергийната инфраструктура на Украйна, като извади от строя около половината от електропреносната мрежа на страната, предизвика прекъсвания на електрозахранването в цялата страна и породи опасения за нова бежанска вълна от страната тази зима.
Поне публично високопоставени представители на САЩ все още настояват, че Украйна може да надделее над Русия, макар че вече не говорят за това, че Киев ще си върне цялата загубена територия.
В сряда Блинкен заяви, че не се съмнява, че Украйна може да спечели войната. „Предизвикателството сега е да се уверим, че Украйна може да бъде силна независима държава, която да се изправи във военно, икономическо и демократично отношение“, каза той в предаването „Добро утро, Америка“ на ABC News.
По време на собствената си реч в ООН във вторник Байдън призова Запада да подкрепи отбраната на Украйна, въпреки че умората от войната изчерпва политическата воля на поддръжниците на Киев. „Няма да се откажем от подкрепата си за Украйна, докато тя не постигне справедлив и траен мир“, каза той.