Генералният секретар на НАТО Йенс Столтенберг заяви в интервю за Ройтерс в последния си ден на поста, че заплахите на руския президент Владимир Путин за използване на ядрени оръжия не трябва да възпират членовете на НАТО да продължат да предоставят военна помощ на Украйна.

Столтенберг определи реториката на Путин като „безразсъдна“ и призова западните съюзници да не позволяват на Русия да предотврати оказването на помощ на Киев.

Столтенберг предупреди, че най-големият риск за НАТО би бил, ако Путин спечели войната в Украйна: „Тогава посланието ще бъде, че когато той използва военна сила и заплашва НАТО, той получава това, което иска, и това ще ни направи всички по-уязвими.“

Столтенберг заяви, че няма „сребърен куршум“, който да промени всичко на бойното поле. Но удари вътре в Русия биха могли да променят ситуацията като част от по-широките усилия на Запада да помогне на Украйна да отблъсне руската инвазия.

Столтенберг заяви също, че всеки договорен край на войната ще трябва да включва гаранции за сигурността на Украйна от страна на западните сили, преди всичко от Съединените щати. В противен случай, каза той, Русия няма да спазва никакви линии, начертани на картата, отвъд която не е трябвало да излиза.

„Когато бъде договорена някаква линия – било то международно признатата граница или друга линия за прекратяване на огъня, трябва да сме абсолютно сигурни, че войната ще приключи там“, каза той.

„Досега бяхме свидетели как Русия напада, изчаква и след това отново напада“, каза той, цитирайки предишни споразумения, предназначени да сложат край на конфликта между Русия и Украйна, започнал през 2014 г.

„Не мисля, че можем да променим мнението на президента Путин (за Украйна), но мисля, че можем да променим сметката му, като покажем, че цената на продължаването на войната е толкова висока, че за него е по-добре да седне и да приеме Украйна като суверенна независима държава.“

Изказването на Столтенберг дойде в отговор на изявленията на Путин, че Русия може да използва ядрено оръжие, ако бъде атакувана с конвенционални ракети, и че всяко нападение върху страната, подкрепено от ядрена сила, ще се разглежда като съвместна атака.

Столтенберг подчерта, че подобни заплахи са част от установена стратегия на Москва, която се проваля всеки път, когато западните съюзници увеличават военната помощ за Украйна, било то чрез танкове, далекобойни оръжия или самолети F-16.

Той допълни, че НАТО не е забелязало промени в ядрената позиция на Русия, които да изискват реакция от страна на Алианса. Столтенберг също така подчерта важността на предоставянето на гаранции за сигурността на Украйна от западните сили при каквото и да е бъдещо споразумение за прекратяване на войната.

Източници: reuters.com