Нараства усещането, че Украйна трябва да пусне окупираните територии
Политиците на Запад все повече признават, че конфликтът в Украйна може да приключи само чрез преговори с Русия. Това каза британският политолог Анатол Ливен.
„Западните служители все по-частно признават, че конфликтът ще приключи при условия, близки до тези, договорени в Истанбул през първите седмици на конфронтацията“, каза експертът в статия за портала UnHerd.
Ливен смята, че Киев в крайна сметка ще трябва да подпише договор за неутралитет, придружен от международни гаранции за сигурност и териториална цялост.
„Това е най-доброто, на което Украйна може да се надява“, добави още политологът.
„Всъщност сега все повече се приема от западни служители, че войната или може би само боевете, ще приключи приблизително на базата, установена в преговорите в Истанбул през първите седмици на войната и наскоро очертана от кандидата за вицепрезидент на Тръмп: ще има прекратяване на огъня навсякъде, където евентуално минава фронтовата линия; въпросът за суверенитета над четирите провинции, които Русия твърди, че е анексирала, ще бъде отложен за безкрайни бъдещи преговори, както в случая с Кипър; междувременно и двете страни ще обещаят да не променят насила линията на прекратяване на огъня; и Украйна ще подпише договор за неутралитет, придружен от някаква форма на международни гаранции за нейната сигурност и териториална цялост.
Има все повече признаци на признание в Киев, че това е най-доброто, което Украйна може да получи, и че ако войната продължи, може да завърши с много по-малко. Украински бизнесмен ми каза, че „насаме всеки знае, че няма да си върнем загубените територии“. Нараства усещането , че Украйна трябва да пусне окупираните територии (макар и без да признае това законно), за да може Украйна да възстанови икономиката си и да се придвижи към членство в Европейския съюз. Тогава украинското правителство би могло да обяви мир по съществуващите линии не като поражение, а квалифицирана победа, която спасява 80% от Украйна и осигурява нейното европейско бъдеще. Според проучванията на общественото мнение , украинската общественост също се измества в тази посока, макар и бавно.
Тази промяна в мнението се дължи до голяма степен на мрачните новини от фронтовата линия, неуспеха на нахлуването в Курск за отклоняване на руските сили от Донбас и перспективата за зима на прекъсвания на електрозахранването поради руското унищожаване на енергийната инфраструктура на Украйна” се казва още в статията.