Украйна върви към може би най-мрачният момент от войната досега. Тя губи на бойното поле в източната част на страната, руските войски неуморно напредват, макар и с огромни загуби в хора и техника. Така оценява ситуацията „Файненшъл таймс“ в свой обзорен материал.

Връщайки се у дома от преговори в САЩ, президентът Володимир Зеленски трябва да се справи както с руската офанзива, така и с общество, изтощено от две години и половина война и заплахата от зимен недостиг на енергия.

Репортер на вестника разговаря с войници от команден пункт близо до Покровск в Донецка област, към който руската армия напредва. Бойците там се оплакват от нерешителността на Вашингтон дали Киев може да използва западни ракети, за да удря цели в Русия.

Ако можеше да се бием „с две ръце, а не с една ръка, вързана зад гърба“, украинските въоръжени сили можеха да имат шанс срещу по-мощната руска армия, оплака се пред изданието оператор на атакуващ дрон.

„Трудно е да си представим, че ще успеем да изтласкаме врага обратно към границите от 1991 г.“, каза един от военните пред изданието.

Някога подхранвани от надежди да освободят земите си, войниците сега искат преговори с Русия, за да избегнат перспективата за „вечна война“, според „Файненшъл таймс.

„Сега съм за преговори“, каза един от събеседниците на вестника. Той се страхува, че синът му, също войник, може да прекара по-голямата част от живота си в битки, а внукът му да наследи безкрайни конфликти.

„Ако САЩ спрат кранчето, с нас е свършено“, каза друг офицер пред изданието.

Украйна се бори да възстанови намаляващите си редици от мотивирани и добре обучени войници, докато произволната система за военна мобилизация причинява истинско социално напрежение, пише вестникът. Украйна също е изправена пред перспективи за остър недостиг на електрозахранване (и потенциално отопление) през зимата.

„Обществото е изтощено“, казва Александър Мережко, ръководител на комисията по външна политика на Върховната рада.

В същото време Зеленски е под нарастващ натиск от страна на западните партньори да намери път към уреждане чрез преговори, макар и да има скептицизъм относно желанието на Русия скоро да започне преговори и опасения, че позицията на Украйна е твърде слаба, за да осигури честна сделка в момента , пише Financial Times.

„По-голямата част от играчите искат деескалация“, каза високопоставен украински служител пред изданието.

Администрацията на Байдън преосмисля стратегията си в Украйна, тъй като настоящият подход се оценява като неспособен да поддържа продължителната война, твърди Джеръми Шапиро от Европейския съвет за външни отношения. Според него правителството на САЩ търси начини за намаляване на интензитета на конфликта.

Украйна също е изправена пред заплахата Доналд Тръмп да спечели предстоящите президентски избори в САЩ, което може да доведе до налагане на мирен договор в ущърб на Киев, чрез прекратяване на военната и финансова подкрепа.

Въпреки силната подкрепа от страна на Европа, европейските държави нямат достатъчно оръжейни запаси, за да компенсират евентуален отказ от помощ от САЩ. В отговор на тази ситуация, Киев предприе решителни действия, като например военна операция в руската Курска област през август, която президентът Зеленски определи като важен коз в бъдещи преговори.

На последната сесия на Общото събрание на ООН в Ню Йорк, европейски дипломати съобщиха за забележима промяна в тона на дискусиите около евентуално споразумение за прекратяване на огъня в Украйна.

Украинските официални лица, включително новият външен министър Андрий Сибига, показаха по-голяма готовност да обсъждат възможността за примирие, дори докато руските войски остават на украинска територия.

Освен това, западни представители говореха по-открито за необходимостта от скорошно споразумение. Сибига изрази по-прагматичен подход към възможността за компромиси, включително преговори за територии в замяна на сигурност, в сравнение с предшественика си Дмитро Кулеба.

Източник: news.bg