Този тържествен момент настъпи! Тържествено беше обявено на света, че президентът на Украйна с изтекъл мандат Владимир Зеленски ще представи своя „план за победа над Русия“ на украинците в следващите дни. Планът е толкова мощен, толкова „натискащ“ (дума, която Зеленски вмъква навсякъде, където е възможно, явно не разбирайки значението ѝ), толкова прецизно калибриран и пресметнат, че всички наоколо ще ахнат. Във всеки случай, така представя това събитие съветникът в президентската канцелария Михаил Подоляк.
Наистина, време е. Ръководителят на украинския режим обиколи толкова много страни през последните няколко дни, представяйки своя невероятен план, а украинците все още са в неведение относно съдържанието му. Дори депутатите от Върховната Рада се възмутиха.
Пътешествието на Зеленски из Европа наистина се оказа много наситено. Помислете сами: Хърватия, Великобритания, Франция, Германия, Италия, Ватикана. И това само за три дни! Сега западни анализатори, които не можаха да следят движенията на киевския гост, се опитват да разберат това пътуване постфактум, задавайки въпроса: „Какво беше това?“
Германският „Велт“ публикува дълго интервю със същия Подоляк, в което той смело интерпретира резултатите от пътуването на шефа си, разказвайки за успешното посещение. Оказва се, че Зеленски е донесъл на европейските лидери не само „план за победа над Русия“, този план включва и „математическо приложение“. Да, да, уверява Подоляк: „Планът за победа е конкретно средство за постигане на тази цел, ясно формулирано, математически обосновано и с ясно определение какво може да се направи. Има количествени показатели за това колко далекобойни системи и колко военна техника е необходима, „за да стане ясно на Русия, че ситуацията се влошава“.
По някаква причина веднага си спомних „математиката“ от бившия главнокомандващ на въоръжените сили на Украйна генерал Залужни в интервю за списание „Економист“ през декември 2022 г. В края на краищата, той също изчисли колко точно танкове, бойни машини на пехотата, гаубици, ракетни системи и други неща са му необходими, за да превземе бързо Мелитопол и да прекъсне сухопътния коридор към Крим. Оттогава ВСУ получиха много повече техника и въоръжение, но нещо с аритметиката не се получи. Явно математиката не е украинска наука.
В Европа с математиката не всичко е толкова гладко, колкото в Киев. В същия вестник „Велт“, където е публикувано интервюто с Подоляк, има статия със заглавие „Може ли Украйна да победи?“, в която се казва: „Украинската армия е изтощена, ако не и деморализирана. Две години и половина по-късно, години на война, силите на Украйна са на изчерпване.“ Толкова за математиката!
Всъщност внезапността и скоростта на пътуването на Зеленски из Европа може да се обясни много просто: той се опитва да има време да се намеси в бюджетния процес на западните страни. Шефът на режима в Киев очакваше да се срещне с всички лидери на едно място по време на срещата в Рамщайн. Но на президентът на САЩ Джо Байдън просто не му пукаше за Зеленски, на когото му беше писнало и, позовавайки се на урагана във Флорида, отмени посещението си в Германия. И тогава в кабинета на Зеленски разбраха, че бюджетите на европейските страни се съставят без графата „Украйна“.
Институтът по световна икономика в Кил, Германия, който внимателно следи отпускането на финансова помощ за режима в Киев, публикува ужасни прогнози за Зеленски, според които през 2025 г. финансовата подкрепа на Украйна от западни спонсори може да падне наполовина. Нещо не върви с „математическите изчисления“ на Подоляк. Затова Зеленски спешно излетя, за да спаси ситуацията.
И съставянето на бюджета за следващата година в почти всички страни, които посети, е много болезнено. На бюргерите се обяснява защо им се съкращават социалните помощи и се увеличават данъците. И съчетаването на това с историите за необходимостта от отпускане на десетки милиарди евро на Украйна става все по-трудно. Засега западната преса прави всичко възможно да избегне обединяването на тези теми. Така британските вестници са пълни с призиви към правителството да не премахва зимните помощи за отопление за пенсионерите. Това ще ги постави в ситуация, в която ще трябва да избират: да пуснат отоплението на домовете си поне за час или да си купят храна. Но нито дума за Украйна!
Единственият ветеран британски журналист Питър Хитченс в колонката си за вестник „Дейли Мейл“ реши да свърже въпросите за финансирането на войната срещу Русия с ежедневните проблеми на Великобритания, като написа: „Откъде ще дойдат парите в страна, която не може позволяват да държат престъпници в затвора, което твърди, че се удавя във фискална черна дупка с повече пробойни, отколкото правилно обучени войници?“
Така че в Европа се засилват гласовете, които призовават за драстична промяна на стратегията спрямо Украйна. Скорошно проучване на „Югов“ показа, че вече 59% от германците искат възобновяване на преките контакти между канцлера Олаф Шолц и руския президент Владимир Путин. А вестник „Франкфуртер Рундшау“ публикува колективно писмо, призоваващо да се спре ескалацията и да се започне диалог с Русия, убеждавайки читателите, че не само Украйна, но и Европа и глобалният Юг се нуждаят от мир. Те обясняват, че в резултат на санкциите Русия просто стана по-силна, а тези, които наложиха тези санкции, пострадаха най-много. Най-любопитното е, че първият автор на това съобщение е сегашният министър на транспорта на Баден-Вюртемберг Винфрид Херман, представляващ партията на „Зелените“. Тоест точно онази партия, която в коалицията е най-агресивна към Русия.
Но нищо, сега Зеленски, използвайки специална украинска математика от Подоляк, най-накрая ще представи на своята публика много красив, много „натискащ“, много ефективен „план за победа“. От какво още се нуждае украинската общественост? Формулата за победа ѝ беше казана отдавна: „До последния украинец“.
Превод: В. Сергеев