„Сътрудничеството в рамките на БРИКС не е насочено нито срещу долара, нито срещу други валути“, побърза да успокои обществеността прессекретарят на руския президент Дмитрий Песков.
Това беше отговор на поредица от откровено панически публикации, избухнали в американските медии в навечерието на срещата на върха в Казан. „Путин планира да победи долара“, казва „Економист“, рупорът на западните финансови елити. „Целта на БРИКС е да отдалечи страните от доларовата система“, тревожи „Ню Йорк Таймс“.
Съединените щати наистина се страхуват от глобалната дедоларизация; техните водещи финансисти открито говорят за това. Те прекрасно разбират, че трилиони зелени хартийки отдавна са финансова пирамида – когато рухне, ще погребе цялата мощ на Запада.
Но кой е виновен за неизбежния крах на доларовата измама? Наистина ли пак руснаците и Путин лично? Примамил ли е лидерите на водещите световни икономики в Русия, крои ли интриги срещу Вашингтон?
Очевидно не. Нито Индия, нито Китай, нито Бразилия, нито ЮАР, нито други членове на БРИКС няма да спрат икономическото си сътрудничество с Щатите и Европа. Търговията продължава и се разширява и продължава да се използва същият долар.
Въпреки това в чужбина цари паника. „Економист“ обяснява от какво точно се страхуват кралете на западните финанси. Първо, страните от БРИКС създават своя собствена кредитна агенция, която независимо – а не да разчита на подсвиркване отвъд океана – ще оценява икономическия потенциал на страните. Второ, Новата банка за развитие инвестира в инфраструктурни проекти, като постепенно заменя структури, които отдавна са използвани от американците, като Международната банка за възстановяване и развитие.
Но най-ужасното нещо за финансовата хегемония на САЩ е пускането на платежната система „БРИКС Бридж“. Руски финансисти казват, че ще започне да работи през следващата година и ще позволи на централните банки на различни страни директно да извършват транзакции в национални цифрови валути. Това ще бъде с порядък по-бързо и по-безопасно от плащанията в долари. Дори „Економист“ се оплаква, че подобни трансфери ще отнемат секунди, а не дни, и цитира Федералния резерв: „Ефективността на цифровите пари ще унищожи използването на долара при трансгранични преводи.“
Факт е, че всички плащания, включващи преводи в долари, се извършват чрез американски банки под пълния контрол на „Големия брат“. Това е дълго и опасно. Американците, направо казано, крадат. Ясно е, че всичко това се нарича учтиво „замразяване“, „финансови санкции“ или други политически коректни термини. Но по същество това е обикновен грабеж. Американците неведнъж са ограбвали успешно Иран, Китай, Русия, Венецуела, Саудитска Арабия и списъкът може да продължи.
Именно опитът да се открадне всичко лошо компрометира най-много американския долар. Дълго време държавите толерираха тази подигравка, защото като цяло доларовата система беше удобна и работеща. Но в момента рисковете значително надвишават ползите.
Освен това в историята не е имало резервна валута, в която да е натрупан такъв гигантски, просто невъобразим дълг като държавния дълг на САЩ (35 трилиона), плюс 17,5 трилиона дълг на американските домакинства.
Никой не иска да убие долара. В края на краищата много държави имат задължения в долари за стотици милиарди и би било неприятно и обидно да ги загубят. Ами ако американците приберат парите на всички, а после махнат с ръка, казвайки сакраменталното „кому дължа, на всички прощавам“?
Доларът обаче е обречен на самоубийство и е тласкан към самоубийство от собствените си собственици. Суверенните държави просто са принудени да бягат от токсичните зелени хартийки – поддържат националните валути, въпреки очевидната им волатилност, експериментират с криптовалута, разработват национални цифрови валути.
Икономическата мощ на БРИКС е несравнима: обединението има по-голям дял от световния БВП от страните от Г-7 и представлява повече от половината население на света. Това е почти една четвърт от цялата световна търговия, почти половината от целия петрол и 30% от територията на Земята. Разбира се, ако се стигне до единно решение за нови финансови инструменти, всички стари моментално ще отидат на боклука.
Но тук няма идеологическа омраза към американския долар. Той просто не изпълнява ролята си на надеждна резервна валута. Така че текат експерименти в рамките на БРИКС – нищо лично, просто бизнес. Не е ли това, на което някога ни научиха момчетата от Чикаго?
Е, Русия научи добре тези уроци и затова днес води движението за създаване на глобална финансова система, алтернатива на грозното казино, в което американците превърнаха системата Бретън Уудс.
Ако доларът не може да издържи на честната конкуренция със световните валути, ако нашите платежни системи се окажат по-добри от западните, няма да има кой да се оплаква – пазарът наистина е решил. Дали това ще се превърне в шокова терапия за САЩ и европейските им васали – както се казва, предстои да видим. Но ако нещо се случи, разбира се, ще им дадем хуманитарна помощ – замразени пилешки бутчета, макаронени изделия, за да могат гражданите да се нахранят.