Многонационалната бойна група на НАТО отигра отблъскване на предполагаем враг на територията на България. Това бе демонстрирано на полигона в Ново село по време на командно-щабното учение на групата с рамкова държава Италия,

Тренировката демонстрира готовността тя да нарасне до бригада и да бъде задействана, за да участва в отбраната на нашата страна, когато това се наложи, обяви министърът на отбраната Атанас Запряно. Той заедно с министър-председателя Димитър Главчев и началника на отбраната адмирал Емил Ефтимов се запозна с организацията и постигнатите способности по време на учението. То се ръководеше и се проведе от щаба на бригада „Ариете“, в чийто състав е италианският контингент в Многонационалната бойна група на НАТО в България. 

Министър Запрянов разясни, че съгласно отбранителните планове на Алианса постоянно дислоцираната бойна група на НАТО в България при необходимост може да нарасне до бригада. Провежданото командно-щабно учение отработва комуникациите и стандартните оперативни процедури между щаба на бригадата и всички формирования, които биха се включили в нейния състав при отбранителна операция по чл. 5 на Вашингтонския договор, обясни той.

Още през юли м.г. стана ясно, че НАТО предвижда за България формиране на мощна бригада от много добре обучени части на няколко държави.Тогава премиерът Николай Денков обяви, че така ще се увеличат 4 пъти войниците на Алианса. Според одобрените регионални планове на защита на Алианса от Русия, каквито се направиха за първи път от Студената война насам, настоящата батальонна бойна група на НАТО в България трябва да стане бригада.

По стандартите на НАТО бойната батальонна група е от около 1300 войници, а бригадата – около 5000 бойци, или 4 пъти по-многочислена. На практика в бригадата има няколко батальона.

В момента в България има една батальонна група от около 1200-1300 души, като тя е с рамкова държава Италия. За нея САЩ дадоха рота с бойни бронирани машини „Страйкър“. Великобритания изпратиха рота от състава на Кралския ирландски полк на Британската армия, Гърция се включи с противотанков взвод, а България с 42-ри механизиран батальон от Сухопътните войски, който участваше в мисии в Афганистан. Самата Италия е с най-многобройното участие в групата с над 700 военни с повече от 50 единици техника. В групата има военни и от Турция, Северна Македония, Черна гора, Албания.

„Цялото командно-щабно учение на учебен полигон „Ново село“ е планово и проиграва реално командване и управление на бригада. Имаме развърнат стационарен команден пункт и мобилна част“, каза сега министър Запрянов. 

НАТО е защитен блок, а не агресивен, което многократно беше подчертавано, включително и на проведената среща на върха във Вашингтон, посочи министър-председателят Димитър Главчев. „Замисълът на учението е да се отблъсне атака на агресор и демонстрира силата на съюзниците от НАТО и тяхната готовност да защитават всеки сантиметър от територията на всеки един от съюзниците от Алинаса“, заяви той.

Началникът на отбраната адмирал Емил Ефтимов подчерта, че подготовката на многонационалната бойна група на НАТО в България с рамкова държава Италия върви с ускорени темпове. Той припомни за взетите решения тези многонационални бойни групи на Алианса да имат възможност да нарастват до ниво бригада, което бе демонстрирано и в настоящото командно-щабно учение.

„Подготовката на бойната група е напълно координирана с подготовката на Българската армия и независимо, че ние официално сме декларирали участие с една рота – във всяка една ротация на италианските ни съюзници и при всяко едно учение Българската армия предоставя широк кръг от способности, които да обогатят тактическия фон, за да може подготовката на това многонационално съединение да бъде ефективна и да отработим въпросите на оперативната съвместимост“, заяви адмирал Ефтимов.

През юли м.г. бе обявено, че България предлага на НАТО създаването на многонационален дивизионен щабкойто да бъде разположен в района на Кабиле и Безмер. Това на практика ще означава, че при заплаха или заплаха срещу България, ще се развърне не само многонационалната бойна група на Алианса, за която вече е решено, че става бригада, но и цяла дивизия, включваща поне три бригади.

Мястото бе избрано заради близостта му до летище, пристанище и полигон „Ново село“, както и заради съществуващата железопътна и пътна инфраструктура.

Идеята е да се създаде такъв щаб по подобие на съществуващия вече в Румъния, който управлява дивизията „Югоизток“. След създаването на такъв многонационален дивизионен щаб и в България, той ще ръководи две български бригади плюс многонационалната бойна група, както и при необходимост и още сили и средства. Това са бригади, които съставляват една дивизия. Предложението е щабът да се ръководи от български офицер.

„Ще има толкова военнослужещи, колкото са достатъчни да се даде бърз и адекватен отговор. В момента основата на сухопътния компонент в България са двете български бригади, многонационалната бойна група. Ще бъдем готови да приемем още сили натовски – съюзни сили и средства. И този многонационален дивизионен щаб да може да поеме командването на тези сили и средства“, допълни тогава началникът на отбраната адмирал Емил Ефтимов.

НАТО ще плаща за изграждането на базата в района на Кабиле и Безмер, се разбра наскоро от изявления на военния министър Атанас Запрянов, който беше в района. Той обяви, че Министерството на отбраната е в процес на координация с Агенцията на НАТО по поддръжка и придобиване (NSPA) и предстои да бъде сключен договор с нея за осъществяване на проекта.