В Съединените щати днес е изборен ден. Американците гласуват за президент, Конгрес, щатски законодателни събрания и различни постове на местната власт. За разлика от повечето страни в света, които организират изборите си в неделя, Щатите гласуват традиционно във вторника след първия понеделник на ноември.

Президентските избори безспорно предизвикват най-голям интерес в страната и чужбина. Който ги спечели, ще бъде 47-ият президент на страната.

От едната страна е вицепрезидентката от Демократическата партия, която през юли набързо замени застаряващия лидер Джо Байдън, който отказа да се кандидатира за втори мандат. Шейсетгодишната Камала Харис може днес да стане първата жена, която ще оглави най-голямата икономическа и военна сила в света.

От другата страна е 78-годишният бивш президент Доналд Тръмп, който прави грандиозно политическо завръщане, след като през 2021 г. напусна Белия дом в хаотична ситуация, след като бе обект на две процедури по импийчмънт, а по-късно стана първият бивш президент, осъден за углавно престъпление.

Надпреварата за Белия дом беше изпълнена с драматизъм, включително два опита за убийство на Доналд Тръмп, и също така бе белязана от надпревара в една разединена страна.

Всеки от двамата съперници е уверен в победата си. Ако се вярва на социологическите проучвания, всичко ще се сведе до няколко десетки хиляди гласа в седем ключови щата. Седемте „колебаещи се щата“ са от огромно значение за изборите, тъй като не са ясно ориентирани към нито една от двете големи партии.

От Мичиган до Аризона, през Невада, Уисконсин, Пенсилвания, Джорджия и Северна Каролина, Доналд Тръмп и Камала Харис съсредоточиха почти всичките си усилия, за да изтръгнат победата.

Близо 80 милиона американци от общо 244 милиона избиратели, сред които и Камала Харис, вече са гласували предсрочно, показват данни на платформата за следене на предсрочното гласуване „Елекшън Лаб“ към Университета на Флорида. Очаква се съперникът ѝ да гласува лично във вторник близо до дома си в същия щат.

Какво ще се случи по-нататък, остава голямата неизвестна.

Доналд Тръмп така и не призна поражението си в президентските избори през 2020 г., след което негови поддръжници щурмуваха Капитолия на 6 януари 2021 г.

Съединените щати, федерална държава, имат система на непряко гласуване, при която за президент се избира кандидатът, който успее да си осигури мнозинство от общо 538 избиратели, т.е. поне 270.

Американският президент се избира за четиригодишен мандат. Той може да изпълнява функциите си най-много два мандата, независимо дали са последователни, или не.

Освен за президентските избори американците ще гласуват и за обновяване на Конгреса: на карта са заложени 34 сенаторски места (от общо 100) и всички 435 места в Камарата на представителите.

В горната камара сенаторите се избират за шестгодишен мандат. Републиканците се надяват да отнемат мнозинството на демократите. Представителите са с двугодишен мандат. Демократите се надяват да си върнат тази камара, в която в момента има републиканско мнозинство.