За мнозина е очевидно, че коренната Америка и нейната средна класа са си върнали страната, която либералните елити искаха да им отнемат. Трудно е да не се съглася с Мъск, че като настаняват безконтролно имигранти в колебаещите се щати и им дават гражданство, демократите може да се опитват да увековечат управлението си.

Това би бил краят на демокрацията в Америка. Светът извън Америка ще бъде изправен пред опит за ултра-либерална световна революция по подобие на революцията от 1917 г., когато либералите проправиха пътя към властта на болшевиките и левите социалисти – революционери. Тогава Америка, разцепена отвътре и опасна във военно отношение, ще стане не само „болният човек“ на света, но и изгнаник. Ясно е, че онези, на които Америка „принадлежи“, разбират това добре.

За всеки случай поздравленията на Тръмп от чужбина застраховат Америка от опити за преиграване на признатия от всички резултат. Сега прилагането на консервативна програма ще помогне на Съединените щати да се впишат в останалия свят, за който традиционните ценности са общият знаменател. По мнението на Heritage Foundation, първото нещо, което Тръмп трябва да направи, е „да върне семейството в центъра на американския живот“.

Разбира се, Байдън и неговата администрация все още остават на власт, макар и в традиционната позиция на куца патица. Достатъчно е да си припомним, че в същата ситуация Обама през декември 2016 г. рязко влоши отношенията с Русия, включително с експулсирането на 35 наши дипломати.

Същото може да се очаква и сега, особено в Украйна – ако не разберат, че ситуацията за тях коренно се промени не само на линията на военно съприкосновение. Поне Нетаняху тихомълком смени своя ястребов министър на отбраната – скоро ли ще е промяната на курса? Това ще трябва да се обсъди с Тръмп още преди встъпването му в длъжност.

Възможно е Тръмп да се заеме с външните работи, без да чака 20 януари, и по свой собствен начин да „отблъсне“ напускащите изпълнителната власт демократи. Неговата полуофициална позиция може да е от полза за Америка, особено сред нейните съюзници, за които би било по-добре да се приспособят по-рано, отколкото по-късно. Но, разбира се, не и в отношенията с Москва, където са необходими твърди и правно обвързващи гаранции за сигурността ни от Запада, за което ставаше дума през декември 2021 г.

И с оглед на факта, че в Украйна се нуждаем от пълноценен мир, а не от примирие – тоест международно признати граници и цялостна реорганизация на Киев по пътищата на демилитаризация, денацификация и федерализация – съвсем в духа на това, което западът нарича европейски ценности.

Никой не пречи на Тръмп да се подготви за такова споразумение – не е нужно да ходите в Москва за това: нашата политика е абсолютно открита, ние не крием нашите цели в Украйна и Европа. И ще съдим, както казва Кремъл, не по предизборните изказвания, а по делата.

Превод: ЕС