Украйна призова западните посолства, които затвориха днес поради страх от руски обстрел, да не подклаждат напрежението, подчертавайки, че откакто започна инвазията на Русия, заплахата от руски удари в страната е „всекидневна“, предаде Франс прес. Най-малко пет западни посолства – на САЩ, Испания, Италия, Унгария и Гърция, обявиха, че временно затварят днес поради заплаха от въздушна атака на фона на все по-острата реторика от страна на Русия.
Системата за предупреждения при въздушна атака е звучала в Киев няколко пъти миналата нощ и днес през деня. Руски дронове са били свалени и няма съобщения за жертви, отбелязва АФП. Затварянето на дипломатическите представителства днес последва предупреждение от посолството на САЩ за „възможна значителна въздушна атака“ срещу Украйна.
„Заплахата от удари […], за съжаление, е всекидневна реалност за украинците повече от хиляда дни“, каза говорител на украинското външно министерство. Министерството призова Запада да не подхранва „напрежението“, поддържано от няколко дни от Москва. Русия отново прибягна до ядрената си реторика, след като Киев получи „зелена светлина“ да използва американски ракети с голям обсег, за да нанася удари дълбоко на руска територия.
Украинското военно разузнаване заяви, че Русия извършва „масирана психологическа и информационна атака“ срещу Украйна чрез фалшиви съобщения, циркулиращи в социалните мрежи и предупреждаващи за предстоящи бомбардировки.
Последните масирани удари срещу Украйна преди четири дни отново бяха насочени към енергийната система на страната, причинявайки прекъсвания на електрозахранването. Оттогава в цяла Украйна няколко жилищни сгради също бяха ударени, което причини много смъртни случаи.
Първата украинска атака с американски ракети с голям обсег беше удар по военно съоръжение в руската Брянска област, като бяха използвани американски ракети АТАКМС с обсег 300 километра, потвърдиха Москва и Киев.
Също така администрацията на американския президент Джо Байдън, която през януари ще предаде щафетата на тази на Доналд Тръмп, обяви днес, че възнамерява да достави на Украйна противопехотни мини – оръжие, което е силно критикувано заради броя на цивилните жертви, които причинява, включително дълго след края на конфликта. Това оръжие обаче може да помогне за забавяне на напредъка на руските войски, който се ускорява.
САЩ „са напълно ангажирани с удължаването на войната в Украйна и правят всичко възможно за тази цел“, каза говорителят на Кремъл Дмитрий Песков.
Според американски служител мините, доставяни на Украйна, ще бъдат „неустойчиви“, т.е. оборудвани с устройство за самоунищожаване или самодеактивиране. Те имат за цел да укрепят отбраната на Украйна в момент, когато нейните войски са в отстъпление.
В отговор на тази американска подкрепа за Киев Русия отново отправи предупреждения за използване на ядрени оръжия, като същевременно обвини Запада, че „иска ескалация“.
Според новата руска доктрина за използването на ядрени оръжия, официално обявена вчера, Русия вече може да ги използва в случай на „масирана“ атака от неядрена държава, но подкрепена от ядрена сила.
Тази промяна „де факто изключва възможността за поражение на руските въоръжени сили на бойното поле“, заяви днес шефът на руското външно разузнаване Сергей Наришкин, намеквайки, че Русия ще прибегне до атомна бомба, вместо да рискува поражение в конвенционална война.
Вашингтон, Париж, Лондон и Европейският съюз осъдиха „безотговорното“ отношение на Москва. Украйна призова съюзниците си „да не се поддават на страх“. Китай, който е ключов партньор на Москва, призова „всички страни“ да се „успокоят“ и „сдържат“.
Руската армия продължава да напредва по земя, като днес заяви, че е превзела нов град на източния фронт, близо до Курахово.
Самата Русия е обвинявана от Киев и Запада, че ескалира конфликта, след като получи подкрепата на най-малко 10 000 севернокорейски войници. Освен това Северна Корея е обвинява, че доставя големи количества снаряди и ракети на Москва.
Източник: БТА