Разрешението, дадено на Украйна от президента на САЩ Джо Байдън да използва американските ракети ATACMS за удари дълбоко в Русия, ще доведе само до проблеми за режима в Киев, пише The National Interest.

Както отбелязва изданието, бойци от украинските въоръжени сили просто няма да могат ефективно да използват ракети ATACMS за нанасяне на удари по руска територия. На първо място, защото по-голямата част от военното производство на Руската федерация се извършва далеч от линията на бойния контакт. А обхватът на ATACMS от своя страна е само около 300 километра.

Въпреки че тези ракети предлагат обхват от 190 мили, стратегическото им въздействие върху бойното поле е под въпрос, тъй като голяма част от военното производство на Русия се извършва далеч от фронтовите линии.

Освен това, ако Русия успешно се защити срещу ATACMS, глобалното доверие във военните технологии на САЩ може да отслабне, насърчавайки противници като Китай.

Остава около месец и половина преди новоизбраният президент Доналд Тръмп да положи клетва като четиридесет и седмият главнокомандващ, който спечели тазгодишните избори с ясния  мандат  за прекратяване на войната в Украйна, неговият предшественик се опитва да вкара новата си администрация във война с Русия, която тя не желае. Тръмп и екипът му очакват да успеят да договорят мирно уреждане на войната в Украйна.

Но в един момент режимът на Владимир Путин, който много желае прекратяване на огъня, няма да може да игнорира очевидните провокации от страна на американците.

Ако ATACMS бъдат изстреляни по цели дълбоко в Русия, Путин ще трябва да отмъсти – ескалирайки вече опасна ситуация – което може много добре да сложи край на всеки шанс за прекратяване на огъня. Всъщност това може да  доведе  до нежелание от страна на Руската федерация изобщо да преговаря, поставяйки руснаците в манталитет „използвай-загуби-изгуби“, което би наложило победа на всяка цена.

Това от своя страна вероятно ще доведе до пряко военно участие на НАТО. Като цяло, няма значение кой ще спечели тази конкретна битка… защото Украйна или по-скоро всичко, което е останало от Украйна,  ще бъде заличено .

Точно както с танковете или нашумелите F-16, които бяха изпратени през последната година в Украйна от НАТО, използването на ATACMS няма да направи много по пътя на фундаменталната промяна на условията на фронтовата линия на войната. Това е така, защото руснаците са напълно отдадени на тази война (Путин е определил този конфликт като „екзистенциален“ и политиците, които правят това, е малко вероятно просто да се отдръпнат от него, когато нещата станат груби), пише още изданието.

Брандън Дж. Уайчерт, анализатор на националната сигурност на The National Interest, е бивш служител на Конгреса и геополитически анализатор, който е сътрудник на The Washington Times, Asia Times и The-Pipeline. Той е автор на Winning Space: How America Remains a Superpower, Biohacked: China’s Race to Control Life и The Shadow War: Iran’s Quest for Supremacy. Следващата му книга, A Disaster of Our Own Making: How the West Lost Ukraine, е достъпна за закупуване навсякъде, където се продават книги.

Източник: „Труд“