Ултралибералният президент на Аржентина Хавиер Милей разговаря вчера в Буенос Айрес с крайнодясната министър-председателка на Италия Джорджия Мелони на среща, на която двамата лидери приветстваха своя „съюз на свободните нации“, които „се борят да защитят свободата на Запада“, предаде Франс прес.

„Президентът Милей и аз споделяме една политическа идея – борбата в защита на свободата на Запада“, отбеляза Мелони в кратко изявление след двустранната среща, състояла се в „Каса Росада“ – президентството.

Милей изтъкна политическото, но и личното измерение на техните допирни точки: ценности като защитата на собствеността и свободната търговия, които, както той каза, „за съжаление са рядкост в западния свят“.

Атакувайки „склерозиралите международни организации“, „безбройните регулации“, джендър идеологията, „душевното заболяване, каквото е вирусът на уокизма“, Милей отбеляза, че той и Мелони са едни от малкото лидери, които дръзват да казват истината и призовават „за връщане към здравия разум и към ценностите, споделяни от огромното мнозинство от гражданите на западния свят“ – Запада, който „потъва в мрак“.

„Имаме кръвни връзки“, каза президентът, имайки предвид живеещите в Аржентина към един милион италианци и около 20 милиона аржентинци от италиански произход – цифри, цитирани от Мелони. „Сега имаме и две сходни правителства“, допълни той.

Според Мелони двамата са се споразумели по „план за действие Италия-Аржентина 2025-2030 г.“ за укрепване на ключови сектори на двустранното сътрудничество и за възобновяване на италианските инвестиции в Аржентина.

Италианската министър-председателка призова двете правителства да работят заедно в международен план, тъй като имат много общи гледни точки – „за Украйна, за Близкия изток и кризата във Венецуела“.

Мелони заяви, че италианското правителство „не признава предизвестената победа на (Николас) Мадуро на едни изцяло непрозрачни избори, последвани от жестоки репресии“.

Мелони, която вече се срещна с венецуелския опозиционер Едмундо Гонсалес Урутия в изгнание в Испания, каза, че Италия ще продължи заедно с Европейския съюз (който в средата на септември призна Гонсалес за легитимен и демократично избран президент) „да работи за демократичен и мирен преход във Венецуела, така че предпочитанията, заявени от венецуелския народ за избрания президент Гонсалес Урутия, и легитимните стремежи на венецуелците към свобода и демокрация да намерят отражение в реалността“.