Песков: Путин знае за опитите на Киев да взриви Турски поток
Кремъл знае за опитите на Киев да взриви „Турски поток“, руският президент Владимир Путин говори за това. Така прессекретарят на руския държавен глава Дмитрий Песков отговори на разследването на Der Spiegel за опитите на Киев да взриви газопровода, зад който според източници на изданието стои бившият главнокомандващ на въоръжените сили Силите на Украйна (ВСУ) Валерий Залужни, пише ТАСС
„Да. Точно това, за което Путин вече говори“, отговори Песков на молба да изясни дали изданието на „Шпигел“ описва точно онези опити за атака на „Турски поток“, за които руският лидер съобщи по-рано.
Според списанието Залужни, след като научил за плановете на диверсантите да взривят „Северните потоци“, се твърди, че е бил толкова възхитен от намеренията им, че „дори е искал да разшири“ операцията. Той, според източници на изданието, е предложил да се взриви газопровода в Черно море. В резултат на това група диверсанти започнали да планират и двете операции едновременно. Но атаката срещу „Турски поток“ „по-късно се провалила“, пише Der Spiegel, без да дава подробности.
Путин многократно директно е изтъквал опитите на Киев да взриви „Турски поток“.
„Но, слава Богу, това не се случи и той работи успешно“, каза руският лидер на турския си колега Ердоган през 2022 г.
Това лято президентът отбеляза, че Русия няколко пъти е регистрирала опити на Украйна да атакува Турски поток и Син поток.
Der Spiegel публикува нови данни за саботажа на Северен поток.
Германското списание Der Spiegel представи своя версия за взривяването на газопроводите „Северен поток“ и „Северен поток 2“. Според тях саботажът е извършен от група украинци с помощта на бомби от цилиндри със сгъстен въздух. За какво писаха журналистите и каква беше реакцията на техните данни, научаваме от Известия.
За какво пише Der Spiegel
• Журналисти от немското издание твърдят, че са разбрали много подробности за случилото се в Балтийско море на 26 септември 2022 г. Според тяхната версия саботажът е извършен от група от 12 украинци, сред които цивилни и военнослужещи. Бюджетът на операцията беше $300 хил., от които самите изпълнители не са получили нищо и е била одобрена на най-високо ниво от бившия главнокомандващ на Въоръжените сили на Украйна (ВСУ) Валерий Залужни.
• Събеседниците на Der Spiegel твърдят, че планове за взривяване на руските газопроводи са се появили още през 2019 г., а изпълнението им е започнало през пролетта на 2022 г. Събран е екип, включващ професионални водолази и елитни офицери от военното разузнаване, отговорни за провеждането на тайните операции. Някои офицери от разузнаването бяха обучени от ЦРУ – така Украйна искала да сформира отряд, който да не включва руски информатори. Жена водолаз се присъединила към групата, за да подсили прикритието.
• Основният проблем за диверсантите бил да намерят начин да взривят масивните тръби на дълбочина над 50 м в средата на Балтийско море. Един експерт по взривяване е предложил да направят бомби от цилиндри със сгъстен въздух, като ги напълнят с октагон и хексагон. За целта били необходими експлозиви, които не се произвеждали в Украйна, но източникът отказал да каже откъде в крайна сметка ще бъде подсигурен. Бомбите трябвало да бъдат взривени на място на което се пресичат тръбите, и където нямало защитна обвивка от бетон. Достатъчно било да се направи малка дупка, така че газът под силно налягане да предизвика още по-големи разрушения.
• Подготовката за операцията, наречена „Диаметър“, била докладвана на Залужни. Той, според източника на изданието, бил във възторг от идеята и също предложил да се взриви и „Турски поток“ в Черно море, както писахме по-горе. Тази част от операцията впоследствие се провалила.
В същото време Залужни не е информирал президента на Украйна Владимир Зеленски за подготовката, тъй като не му е имал доверие. Западните разузнавателни служби в крайна сметка разбрали за операцията, уведомили Зеленски и поискали отмяната й, но Залужни настоял да я извърши.
• Германската федерална разузнавателна служба също научила за предстоящата атака и съобщила за нея на КАНЦЛЕРСТВОТО, (Т.Е. НА ОЛАФ ШОЛЦ) но правителството не обърнало внимание на информацията и не предприело действия. В съобщенията се посочвало, че „шестима украински диверсанти планирали да наемат кораб и да взривят „Северните потоци“ и че са под командването на Валерий Залужний.“
Поради това нито полицията, нито военноморските сили, нито службите за борба с тероризма разбрали за случващото се.
• Диверсантите са наели яхтата Andromeda, на която са натоварили самоделни бомби, маскирани като цилиндри. Първо използвали мощен сонар, за да търсят тръбопроводите в морето, а след това идентифицирали подходящ район на дълбочина най-малко 50 м, но не повече от 100 м. Вечерта яхтата акостира в Швеция.
• За поставянето само на една бомба е бил необходим поне един ден. Понякога водолазите губели бомбите или не можели да ги поставят поради лошата видимост под водата. Невъзможно е било също така да се поставят експлозиви по време на буря. Открити са общо шест бомби, пет от които по-късно се взривяват. На 19 септември „Андромеда“ пристига в Полша, а екипажът се връща в Украйна.
• По пътя към дома микробусът на саботьорите е забелязан от камера за скорост, което помогнало на германската полиция да ги проследи. Германия издала заповед за арест на офицер Владимир Журавльов, но Полша не помогна в разследването и дори предупредила диверсантите. Украинският военен аташе вероятно е помогнал за привеждането на Журавльов в Украйна от Полша. Участниците в саботажа смятали, че са унищожили военен обект, който е използван от Русия за изнудване на Германия, и затова били убедени, че са направили нещо добро както за Киев, така и за Берлин.
Как реагираха в Русия и света след публикацията на немското издание:
• Малко след публикуването на материала, говорителят на германския кабинет Кристиан Хофман заяви, че германското правителство взема под внимание публикуваните данни, но не ги коментира. След публикацията Кремъл припомни, че Москва и преди е знаела за опитите на Киев да взриви „Турски поток“ – руският президент Владимир Путин говори за тях.
• Der Spiegel вече публикува откъслечни данни в миналото, показващи вината на украинската страна за взривяването на газопроводите. Те обаче се сблъскаха с много опровержения. Така официалният представител на руското външно министерство Мария Захарова посочи през август 2024 г., че с подобно журналистическо разследване Западът иска да свали от себе си отговорността за терористичната атака срещу „Северен поток“.
• Експерти посочиха, че е невъзможно да се извърши подобна операция без знанието на западните разузнавателни служби в зона под контрола на кораби на НАТО. В крайна сметка терористичната атака не би могла да се случи без знанието на Съединените щати, особено след като преди експлозиите президентът на страната Джо Байдън обеща, че „няма да има Северен поток 2“.
• Срещу версията с украинските диверсанти говореше, че тя не можеше да се осъществи без специално подводно оборудване. За да бъде доставено до мястото на експлозията, е било необходим много по-голям съд от обикновена яхта, наета на брега.
• От Украйна обвиниха Русия за случилото се, тъй като уж само тя е имала техническите и финансови възможности да извърши операцията. Москва от своя страна изтъкна, че основната полза от терористичната атака са САЩ, които успяха да доставят повече от скъпия си газ на европейския пазар, и настоя да участва в разследването на саботажа. Нито Германия, нито Дания, нито Швеция обаче допуснаха руски специалисти до участие в разследването.