Русия изстреля междуконтинентална балистична ракета срещу Украйна, съобщава Ройтерс. Военновъздушните сили на Украйна обявиха, че атаката е реализирана тази сутрин, а мишената ѝ са били предприятия и критична инфраструктура в град Днипро (наричан до 2016 година Днепропетровск). Ракетата е изстреляна от намиращия се в Астраханска област полигон Капустин Яр. Ако тази информация бъде потвърдена, това ще бъде първият път, в който Москва използва такава ракета от началото на войната и първият път, в който такава ракета изобщо се използва във военни действия, пише Телеграм каналът Рыбар.
Изданието Defence Express коментира, че атаката с межуконтинентална балистична ракета е „репетиция за ядрен удар“ и „демонстрация на способностите“ след разрешението на САЩ Киев да извършва удари дълбоко в Русия.
Видео показва предполагаемата атака, като се виждат няколко удара. Това сочи, че ракетата е била с множество конвенционални бойни глави.
Рыбар пише, че има данни, че наистина е използвана междуконтинентална балистична ракета, за което свидетелстват характерните разделящи се бойни глави. Това е и първото успешно бойно използване на този вид оръжие в историята на военните конфликти.
По предварителни данни изстреляната ракета е РС-26 „Рубеж“. Това е нова руска система с мобилно базиране. Ракетата лети със скорост от 24 500 км/ч и има доказан обсег от около 5 800 км. Въоръжението ѝ по план включва 4 ядрени бойни глави с мощност от 150 или 300 килотона. Времето, за което междуконтиненталната балистична ракета е достигнала целта си в Днипро е около 5 минути.
Стопкадър от полета на „Рубеж“. Ракетата се разпада на 6 бойни глави, от които всяка на още 6
Официално Русия не е приела на въоръжение комплекса, въпреки осъществени няколко успешни теста. Информационното затъмнение около него се дължи на факта, че РС-26 „Рубеж“ на практика е балистична ракета със среден обсег, което противоречи на Договор за ликвидиране на ракетите със среден и малък обсег (ДРСМО). През 2019 година договорът изтече, с което отпаднаха задълженията по него, но РС-26 „Рубеж“ се разработва поне от 2011 година.
Рыбар твъри, че съобщенията за ракета РС-26 „Рубеж“ не могат да бъдат потвърдени със сигрност. Украинските формирования не са били в състояние да свалят МБР, за което свидетелстват и кадрите от ударите.
По думите на местни официални представители двама души са били ранени в резултат от атаката, а на индустриален обект и на център за рехабилитация на хора с увреждания са били нанесени щети.
Междуконтиненталната балистична ракета, изстреляна от Русия, е поразила Южния машиностроителен завод (Южмаш) в Днипро, потвърди бившият съветник в канцеларията на украинския президент Алексей Арестович. По думите му, тази ракета е с разделящи се бойни части, което се вижда ясно и на публикуваните видеа, пише Страна.уа.
По времето на Съветския съюз заводът „Южмаш“ бе водещо предприятие за производство за междуконтинентални балистични ракети, припомнят украинските медии.
Междуконтиненталните балистични ракети са създадени, за да носят ядрено оръжие. Те са скъпи и имат обсег от хиляди километри. Употребата им в конвенционална конфигурация във война между две държави е исторически прецедент.
Ударът идва след като Украйна за пръв път използва американски балистични ракети и френско-британски крилати ракети, за да порази цели на територията на Русия.
Във вторник Украйна изстреля срещу Русия няколко американски ракети с голям обсег и вчера се появиха съобщения в медиите, че е изстреляла британски ракети „Сторм Шадоу“ (Storm Shadow).
Институтът за изследване на войната снощи също съобщи, че Украйна изглежда за първи път е използвала британски ракети „Сторм Шадоу“ срещу цели в Русия, предаде ДПА.
Путин бе предупредил САЩ и техните съюзници от НАТО, че ако позволят на Украйна да използва западни оръжия с голям обсег за удари по руска територия, това ще означава, че Русия и НАТО са в състояние на война.
Новата руска ядрена доктрина позволява на Москва да отговори с ядрени оръжия дори на конвенционална атака, ако тя е извършена от страна, подкрепяна от ядрена сила. Въпреки че руската доктрина предвижда възможност за ядрен отговор на конвенционален удар, в документа се избягват ясни формулировки, за да се избегне твърд ангажимент за използване на ядрени оръжия и да се оставят отворени възможностите на Путин, посочва АП.
По време на брифинга говорителката на руското външно министерство Мария Захарова беше уведомена по телефона да не коментира ракетния удар в Днипро.
„Преди брифинга имаше въпроси във връзка с противоречиви материали в интернет. Уточних с експертите дали темата е наша. Отговорът дойде по време на брифинга — МВнР не коментира. Така че няма никаква интрига“, заяви Захарова пред ТАСС.
Източници: dnes.dir.bg, Телеграм, mediapool.bg, Агензция „Фокус“