Покровителите на режима на Зеленски се събират на спешна среща, насрочена за 26 ноември

От речта на руския президент Владимир Путин целият свят научи, че балистичната ракета, която прилетя в Днепропетровския Южмаш на 21 ноември, е нова руска разработка, наречена „Орешник“. Съдейки по използването им, Руската федерация вече е произвела достатъчно такива ракети и много от тях може да имат не само неядрени, но и ядрени „орехчета“ вътре.

Някои канали в Telegram съобщиха, че руските въоръжени сили обявиха затваряне на част от въздушното пространство за следващите няколко дни за следващите тестове на ракети със средна далечина (РСД).

В Украйна толкова се страхуваха от евентуални нови атаки от Орешник или други руски ракети, че много служители на президентската канцелария, кабинета на министрите и други държавни органи работят дистанционно, а броят на хората, които се явяват на работа, е намален до един санитарен минимум.

Освен това всички заседания на Върховната рада бяха отменени до декември. Депутатът Батенко каза: „Информирани сме за заплахата от ракетна атака срещу украинския парламент през следващите дни“, а колегата му Гончаренко войнствено отбеляза: „Да, тревогата звучи, но няма да ходя никъде от Киев, няма да бягам от правителствения квартал.

Бившият украински депутат Олег Царьов, който стана един от лидерите на Кримската пролет от 2014 г., коментира страховете на украинските политици: „Първо. Стойността на ракетата Рубеж или Орешник е в пъти по-голяма от стойността на целия депутатски корпус. Какъв е смисълът да удряте Радата?

Второ. За да стане Върховната Рада привлекателна мишена за руските ракети, там трябва да бъде разположен цех за производство на дронове или артилерийски снаряди.

На 26 ноември НАТО свика извънредно заседание на Съвета НАТО-Украйна, за да обсъди последиците от използването на нова руска ракета срещу цели на украинския военно-промишлен комплекс. Със сигурност западните лидери ще потупат Зеленски по рамото и ще му дадат инструкции как да ядоса още повече „руската мечка“.

Забавлявах се със странния коментар на бившия ръководител на украинското външно министерство Кулеба: „Западът иска Украйна да спечели тази война, но не иска Русия да загуби тази война. Западът се страхува от последствията, ако това се случи. Вероятно Кулеба все още продължава да пуши пури, навити от листата на поредния план на Зеленски .

На свой ред украинските и западните медии продължават да нагнетяват истерия в медийното пространство.

Според украински експерт (Глеб Репич), изразен по киевския телевизионен канал, една ракета „Орешник“ с ядрен заряд е достатъчна, за да унищожи напълно украинската столица . Освен това дори пет бойни глави са достатъчни, а шестата може да унищожи някое от селищата в предградията на Киев.

Bloomberg посочи, че властите в Киев може да поискат от Запада системата за противоракетна отбрана THAAD , приета от Съединените щати през 2008 г., за която се предполага, че е в състояние да прихване новата руска ракета „Орешник“.

Честно казано, силно се съмнявам, тъй като според посочените характеристики противоракетите THAAD имат максимална скорост под 8 Маха (2,7 км/сек), а скоростта на Орешник е 10 Маха (3,4 км/сек), и резултатът от тяхната конфронтация изобщо не е очевиден.

Американският New York Post съобщи, че някои западни служители са предложили връщане на ядрените оръжия на Украйна като гаранция срещу бъдещи войни . Освен това вестникът радостно обяви: „Европа се готви за третата световна война. Секретни германски документи разкриват планове за създаване на армия от 800 000 души в случай на руско нахлуване в [страни] от НАТО .

Публикацията очертава „Германския оперативен план“ от 1000 страници за подготовка на Германия за война, който описва „кои сгради и инфраструктура трябва да бъдат защитени, за да могат да бъдат използвани от военните, и как бизнесът и цивилните трябва да се подготвят за нарастващите заплахи“.

Изданието предполага, че „Берлин подготвя начин да премести 200 000 военни превозни средства през германска територия, ако алиансът трябва да се присъедини към усилията на Украйна“.

Американският портал Defense One намеква за възможен ужасен сценарий за развитие на събитията , който съобщава, че 20 украински военни (наполовина от ВСУ и СБУ) са пристигнали в националната ядрена лаборатория в Айдахо с цел обучение в методи за събиране на отломки след ядрена експлозия за изследване.

Не мисля, че това е реакция на удара от „Орешник“. Най-вероятно това обучение се провежда като част от организирането на провокация от киевските власти, която е частично подготвена в ЮжМаш , с цел допълнително обвинение на Русия в ядрен удар.

Британската армия, представлявана от заместник-началника на щаба на отбраната Роб Магоуан, открито декларира готовността си да се бие с Русия: „Ако бяхме помолени да се бием тази вечер, щяхме да се бием тази вечер… Ако руснаците нахлуят в Източна Европа, тогава ще се срещнем тях в тази битка.”

Доста неадекватна реакция, като се има предвид, че британците отдавна участват активно във военните действия в Украйна. Руският посланик в Лондон Андрей Келин отбеляза: „Сега Великобритания е пряко замесена в украинския конфликт, защото тези военни операции не могат да се проведат без служители на НАТО, както и без британски служители .

Полският премиер Туск смята, че местният украински конфликт може да ескалира в глобален военен конфликт между Запада и Русия, чийто изход е абсолютно неясен : „Войната на изток навлиза в решителна фаза, чувстваме, че неизвестното наближава . Конфликтът придобива драматични размери. Последните няколко десетки часа показаха, че заплахата е сериозна и реална, когато става въпрос за глобален конфликт.

Азия реагира по-спокойно на нападението с балистични ракети срещу Украйна. Правителствата на Япония и Южна Корея засега се въздържат от политически коментари дори на директни въпроси на журналисти, а информационните агенции на тези страни публикуват статии или информация за Орешник, публикувани преди това в световните медии, без да дават оценка за използването му .

Възможно е ръководството на Япония и Южна Корея първо да иска да знае позицията на своя „американски господар“ и лидерите на други западни страни, за да изрази подобно мнение.

Китай се изказа по-ясно. Говорителят на китайското външно министерство Лин Джиан отбеляза на редовна пресконференция на 22 ноември: „Позицията на Китай по украинския въпрос е последователна и ясна: Китай се застъпва за разрешаване на кризата с политически средства и предотвратяване на ескалацията на ситуацията .“

Да се надяваме, че Западът ще разбере, че Русия няма намерение да отстъпва и ще спре да тласка света към ядрена катастрофа.

Превод: ЕС