Европа е на ръба на нова енергийна криза, тъй като бързо изчерпващите се запаси от газ и потенциалните прекъсвания на доставките от Русия заплашват да влошат и без това трудната ситуация, според анализ на Bloomberg за ефекта от санкциите на САЩ срещу „Газпромбанк“, основната руска банка за транзакции, свързани с енергетиката.

Според Bloomberg европейският пазар все още се възстановява от тежките енергийни шокове, преживени преди две години, като конфликтът в Украйна допринесе за 45% скок на цените на газа през тази година. Въпреки че настоящите цени остават под рекордите за 2022 г., според анализа те са достатъчно високи, за да задълбочат кризата с разходите за живот за домакинствата и да увеличат натиска върху производителите.

„Все още имаме проблеми с доставките на газ. Ако наистина искаме да бъдем независими от руския газ, трябва да имаме по-голям капацитет за внос“, коментира д-р Маркус Кребер, главен изпълнителен директор на RWE AG. Той предупреди, че тази зима ЕС може да се сблъска със значителни предизвикателства, тъй като съоръженията за съхранение на газ се изчерпват бързо.

Съхранението на газ беше от решаващо значение през най-студените месеци. Запасите обаче намаляват бързо поради повишеното търсене на отопление на фона на ниските температури и липсата на вятър за производство на електроенергия от ветрогенераторите. Въпреки плановете си да премахне зависимостта си от руската енергия, ЕС остава един от най-големите вносители на руски изкопаеми горива в света.

Тази седмица САЩ наложиха санкции на „Газпромбанк“, основната банка на Русия за транзакции, свързани с енергетиката, и последната голяма банка в страната, свързана с междубанковата система SWIFT.

Анализатори от Energy Aspects заявиха пред Bloomberg, че загубата на един от последните останали маршрути за руски тръбопроводен газ значително ще увеличи пазарния натиск и ще повиши световните цени. Унгария, която се противопостави на суровите мерки, наложени на Русия заради конфликта в Украйна, заяви, че със санкциите срещу „Газпромбанк“ Вашингтон умишлено застрашава сигурността на енергийните доставки за няколко европейски държави.

Цените на газа през лятото, които обикновено се очаква да бъдат достатъчно ниски, за да попълнят хранилищата, в момента са по-високи от прогнозираните за предстоящата зима, подчертава Bloomberg. Това показва, че разходите за енергия вероятно ще останат високи за продължителен период от време и тъй като нивата на съхранение намаляват тази зима, ще става все по-трудно да се попълнят резервите.