Чуждестранните инвестиции са толкова нищожни, че няма смисъл да ги обсъждаме в дълбочина. Това, че са намалели с 63% спрямо същия период на миналата година, или пък са се вдигнали, не е от значение на фона на факта, че делът им спрямо БВП е нищожен. През 2006-а година те са били малко над 4 млрд. евро и към онзи момент това е представлявало над 16.6% от БВП. 2007-а година вече са 19% от БВП. Сега към септември, 2024 г. размерът им представлява едва 1.2% от БВП. Дори да приемем, че ще стигнат 2%, това означава, че са намалели 10 пъти. Тенденцията е ясна – чужстранните инвестиции са трайно намалели и така стоят. Това коментира пред Надя Обретенова от БНТ Людмила Елкова от УС на БНБ.
От България се изнасят не само чуждестранни инвеститори, има и български бизнес, който се изнася, например към Румъния, което е показателно. Според Елкова политическата несигурност и тежката бюджетна ситуация не дават повод за оптимизъм. „Работодателите се оплакват последните месеци във връзка с минималната работна заплата. Аз не знам колко инвеститори са напуснали заради минималната работна заплат, но съм сигурна, че това, което се случва с бюджета, създава голяма непредвидимост за бизнеса. Днес вдигаме осигуровки, утре акциз, на третия ден нещо друго, после нови регулации и свръхрегулации“, коментира Елкова.
Според нея възможностите за увеличаване на приходите в бюджета за 2025 са незначителни.
“Ако приемем, че осигуровките няма да бъдат вдигнати, а аз считам, че няма и не е редно да бъдат вдигнати по този начин – от днес за утре, остава това, което бе обявено за акцизите – за цигарите и алкохола. Увеличаването на тези акцизи не е в състояние да донесе значими приходи”, коментира Елкова. Според нея е редно да бъдат върнати на предкризисните нива и намалените ДДС ставки извън туризма, но и от там се очаква ограничен по размер приход. “Няма как да имаш преки данъци от 10% и да искаш диференцирани ставки, поне ДДС ставката трябва да е стандартна. Няма как и данъци да не плащаме, и разходи да искаме да извършваме”, коментира Елкова.
Тя определи като фантасмагория и безпомощност обявените очаквания за постъпления от 3.9 млрд. лв. “Не знам дали си вярват авторите на тази идея, но тя изглежда несериозна от всяка гледна точка. В цивилизования свят няма такава практика. Има много проблеми с тази идея. Първият е философски – защото трябва да излезеш и да кажеш на всички, които добросъвестно са си платили, извинете, че си платихте. Вторият проблем също е философски – това създава очакване за следваща подобна амнистия в бъдеще”, коментира Елкова. Тя изтъкна, че тези декларирани, но неплатени данъци, е следвало да бъдат събрани. “Възникват два въпроса, ако е могло да бъдат изпълнени, защо не са изпълнени. А ако не е могло, как сега се оказва, че могат да бъдат платени”, попита финансистът. Според нея обявеното число е абсолютно нереалистично, защото зад него стои данъчна основа от порядъка на 40-50 млрд. лв. Това е абсолютно фантастично, просто се търси начин да се покаже, че може отнякъде да се осигурят средства за дупката в бюджета, коментира още Елкова. Тя направи прогноза, че няма да има приет бюджет за 2025-а година навреме и ще се работи с удължителен закон.
Източник: segabg.com