След 40-годишно прекъсване във Висшето военновъздушно училище „Георги Бенковски“ отново ще се обучават виетнамски летци. Това съобщи президентът Румен Радев по време на срещата с общността на училите и работилите в България виетнамски граждани – представители на Асоциацията за приятелство „Виетнам–България“. Държавният глава пристигна в неделя на официално посещение във Виетнам.

Преди 1989 г. в български военни училища се обучаваха много хора от бившите социалистически страни и от много държави, които се подкрепяха от Варшавския договор като кубинци, виетнамци, палестинци, никарагуанци и др.

Преди 40 години, когато бях курсант в нашето Висше военновъздушно училище, усвоявах тайните на авиацията заедно с виетнамски курсанти. Изключително се радвам, че след 40-годишно прекъсване всеки момент ще започне обучението на пет виетнамски летци отново в нашето военновъздушно училище и това за мен е огромен успех и само началото на бъдещо, още по-силно сътрудничество, каза Румен Радев.

„Особено съм щастлив, че моето официално посещение в Социалистическа република Виетнам по покана на президента Лъонг Къонг започва именно със срещата с вас – общността на виетнамските граждани, работили и завършили в България“, заяви държавният глава.

В България не сме ви забравили и следим с огромен интерес какво става във Виетнам, каза Радев. Искам да ви поздравя със смелите и ефективни реформи и с невероятното социално-икономическо развитие на Виетнам, което е белязано с един непостижим за много много страни в света икономически ръст, заяви президентът. В България се гордеем, че именно вие със знанията, уменията и опита, които натрупахте в нашата страна, допринасяте съществено за развитието на днешен Виетнам, каза още той.

Президентът отбеляза, че посещението е в навечерието на 75-ата годишнина от установяването на дипломатически отношения между България и Виетнам. България е първата страна в Югоизточна Европа, в която се изучава и популяризира виетнамският език и култура, посочи още Радев.

Има огромен потенциал в редица области от общ интерес – търговия, инвестиции, енергетика, машиностроене, строителство, информационни технологии, селско стопанство, туризъм, фармация и други, каза Радев и добави, че именно затова в делегацията с него са трима министри, двама кметове и представители на водещи български компании. Президентът е придружаван от представители на българския бизнес от сферите на информационните и високите технологии, отбраната, аутомотив сектора, инженеринга и др. В ръководената от него делегация са министрите от служебното правителство: на образованието и науката Галин Цоков, на иновациите и растежа Росен Карадимов и на туризма Евтим Милошев, както и кметове на български общини. Президентът е придружаван и от съпругата си Десислава Радева.