Джихадистките фракции вече са на около двайсет километра от сирийската столица Дамаск, след като поеха контрола над провинция Дераа в Южна Сирия, заявиха днес командир на терористите и неправителствена организация, предаде Франс прес. Сирийското министерство на отбраната обаче заяви, че тези твърдения не са верни. Ведомството каза, че информациите, че сирийските сили, които присъстват във всички участъци на зоната около Дамаск, са се изтеглили оттам, са необосновани.

Същевременно Wall Street Journal пише, че съпругата на сирийския президент Башар ал-Асад, Асма, и трите им деца са отпътували за Русия миналата седмица. Асма Асад е родена в Лондон и е британска гражданка. Тя се омъжи за Асад през 2000 г.

Твърди се, че друг роднина на Асад от страна на сестра му е избягал в Обединените арабски емирства.

Самият Асад, според съобщенията, все още остава в Сирия. The Telegraph твърди, че египетски и йордански служители са призовали Асад също да напусне страната и да състави правителство в изгнание. Посолството на Йордания във Вашингтон обаче e отреklo тази информация в коментар за Wall Street Journal.

Рами Абдел Рахман, директор на Сирийския център за правата на човека, каза пред АФП, че местните джихадистки бойци вече контролират цялата провинция Дараа. „Сега сме на по-малко от 20 км от южния вход на столицата Дамаск“, е цитиран да казва Хасан Абдел Гани, командир на трористите.

Сирийските джихадисти обявиха, че са поели контрола над град Дараа в Южна Сирия, съобщи „Ал-Джазира“, цитирана от БНР. Преди това имаше информации за превзети няколко квартала и за обявен от ислямистите полицейски час. От опозицията съобщиха също, че контролират почти цялата територия на едноименната провинция.

„Ройтерс“ от своя страна информира, че според източници на ислямистите завземането на града е станало след постигане на споразумение, с което те гарантират на представителите на армията безопасно преминаване в посока Дамаск. Агенцията отбелязва, че джихадисти са превзели още военна база край град Херак, както и част от контролно-пропускателния пункт Насиб на границата с Йордания, което е довело до спиране на  трафика през него.

Междувременно йорданските власти призоваха своите граждани да напуснат сирийската територия. Подобен призив отправиха и от канадското външно министерство. От Държавния департамент излязоха със съобщение, в което съветват американците да заминат, а на тези, на които се налага да останат, да изготвят съответните планове за извънредни ситуации.

Дараа има символично значение като люлка на въстанието срещу президента Башар Асад. Градът е столица на едноименна провинция с население от около 1 милион души, граничеща с Йордания.

Ситуацията в Сирия безпокои много арабски държави, съобщи The Wall Street Journal. ОАЕ и Катар са разтревожени от възможността за бързо разпадане на режима на Башар Асад и регионална дестабилизация.

Асад е призовал Турция да се намеси и да спре бунтовниците, разказва още изданието, а от ОАЕ, Египет, Йордания и Ирак е поискал оръжие и разузнавателна помощ. Това обаче му е било отказано.

А източник, близък до „Хизбула“, съобщи пред „Франс прес“, че групировката е изпратила 2000 бойци в част от Сирия, близо до границата с Ливан. Те трябва да подпомогнат силите на президента Башар Асад в съпротивата им срещу джихадистката офанзива, която през последните дни завзе големи градове. Според информацията на Франс прес, цитираща свой анонимен източник, бойците на Хизбула все още не са участвалrв сражения със сирийските терористи.

Източници: segabg.com, БНР, „Труд“