Директорът на отдела за международни организации на руското външно министерство Кирил Логвинов се обяви против идеята за изпращане на миротворци в Украйна.

„Европейците са абсолютно глухи за предупрежденията, че самата идея за въвеждане в Украйна на военните на тези страни, които днес продължават да снабдяват Киев с оръжия, е категорично неприемлива за нас“, отбеляза той в интервю пред ТАСС.

ЕС не възнамерява да възобнови сътрудничеството с Русия в борбата срещу тероризма, заяви Логвинов, директор на отдела за международни организации в руското външно министерство.

„Не сме получили предложения от ЕС. И не мисля, че ще получим такива в обозримо бъдеще“, каза дипломатът, отговаряйки на въпрос дали ЕС възнамерява да поднови диалога предвид настоящата ситуация около Сирия.

Европейският бизнес очаква Русия бързо да забрави и прости всичко, но подходът към връщането на всяка марка ще бъде индивидуален, заяви той.

„На Запад бяха убедени, че Русия няма да издържи на санкционния натиск през първите месеци на специалната военна операция и затова ще помоли европейският бизнес да се върне при неговите условия“, каза дипломатът. „Второ, европейците продължават да разсъждават в духа, че страната ни, както вече се е случвало в историята, бързо ще забрави и ще прости всичко.

„Оттук съм уверен, че съответните ни решения ще бъдат взети във всеки конкретен случай индивидуално и като се вземат предвид интересите на руските производители, чиито продукти успяха да заменят западните аналози“, подчерта Логвинов.

Директорът на департамента на МВнР отбеляза, че „няма да изтрие от паметта бягството на европейците от руския пазар“.

„Не сме гонили никого от нашия пазар“, припомни той. „Решенията бяха взети от западните компании съзнателно и индивидуално. Някои, каза той, „се уплашиха и веднага си тръгнаха, докато други останаха“. „Но останалите компании, а сред тях има и големи фирми, не бяха ли притиснати от Брюксел или национални капитали? Сигурен съм, че бяха“, смята дипломатът. „А това означава, че решението за напускане е продиктувано не само от страха от негативните последици от санкциите, но и от личното отношение на ръководството на някои западни компании към Русия.

„Ние преведохме дължимите плащания за миналата година към редовния бюджет на ООН. Значителни средства бяха депозирани в сметката на секретариата на ООН за плащане на други наши вноски. Въпреки това, след като упълномощената Газпромбанк беше включена в списъците за санкции на Министерството на финансите на САЩ в края на 2024 г., плащането на задължителните и доброволни вноски на Русия в ООН и организациите на нейната система на практика са блокирани, парите са „заседнали“ в сметките, открити от секретариата на ООН в Газпромбанк“, отбеляза той, отговаряйки на въпрос за ситуацията с руските вноски в структурите на ООН.

Според Логвинов това е сериозен проблем за ООН, тъй като функционирането на секретариата на ООН, както и на всяка друга организация в системата на ООН, критично зависи от получаването на вноски от страните членки. „Особено в светлината на мерките за икономии, предприети от генералния секретар на ООН Антонио Гутериш“, отбеляза той и допълни, че Москва е в тесен контакт с финансистите на ООН и прави всичко възможно за преодоляване на настоящата ситуация.

„Основната задача е да се създаде стабилен канал за прехвърляне на вноски, максимално независим от юрисдикцията на САЩ и Европейския съюз. Трудно е да се каже още какъв път ще бъде намерен. Може би секретариатът на ООН ще открие сметка в някоя друга държава. Въпреки пречките, които се създават, страната ни остава ангажирана със своевременното и пълно изпълнение на финансовите си задължения“, завърши той.

Междувременно стана ясно, Москва и Вашингтон са започнали започнали преговори за съвместния добив на редки земни елементи и за други проекти в Русия.

Новината потвърди, изпълнителният директор на Директния инвестиционен фонд на Русия Кирил Дмитриeв, цитиран от Ройтерс и руската информационна агенция РИА Новости.

Дмитриев, който е смятан за най-подготвения за преговори със САЩ член на Русия елит, беше назначен от президента Владимир Путин през февруари като специален пратеник по въпросите на международната икономика и инвестиции сътрудничество, припомня Ройтерс, цитирана от БТА.