Борисов е късметлия, късметът никога не е изоставял за дълго нашия министър-председател, но няма да му позволят да завърши мандата

Така историкът Валентин Вацев коментира пред „Епицетър” политическата ситуация в страната, след като бе провалено поисканото от БСП заседание на Народното събрание. От всичките 95 народни представители от ГЕРБ в пленарната зала се явиха само двама – председателят на парламента Цвета Караянчева и зам.-председателят на най-голямата депутатска група Александър Ненков.

„По време на няколкото недовършени мандата на ГЕРБ се потвърди закономерността за падане на ролята на парламента в условията на авторитарна правителствена власт. В учебниците пише, че когато изпълнителната власт е авторитарна, парламентът започва да линее – да се движи към безсмислица“, посочи Вацев. Според анализатора „ГЕРБ-еджилъкът е авторитарна власт, за тях парламентът е тинтири-минтири, правителствена притурка, която щампова ролята на министър-председателя“.

Запитан кой спечели и кой загуби – БСП или ГЕРБ, като се има предвид, че едните поискаха парламентът да се събере, а другите провалиха сбирката, Вацев отговори: „БСП печели. Пред електората на ГЕРБ никой не може да спечели освен Бойко Борисов, но идеята за парламентарна активност е добра идея в този момент. Това е тактическо реми, но стратегически така се трупа капитал за политическа дейност. Така се формира партия, която е разглобена на болтове и на тенекии, но някой трябва да започне да я сглобява. Не знам дали това ще бъде Корнелия Нинова или някой друг, но всяка политическа активност на БСП днес е добре дошла.“

Протестиращи граждани замеряха сградата на парламента с яйца и направиха жива верига около нея по време на заседанието. Двата неуспешни опита парламентът да събере кворум бяха съпътствани от скандирания „Оставка!“ отвън. Според Вацев обаче епизодът с опита за извънредно заседание на Народното събрание нито прибавя, нито отнема от социалната активност. „Засега единственото, което може да се каже за успеха на протестите, е че ги има, че хората не са се отказали“, подчертава политологът.

„Неявяването на ГЕРБ на обявената среща е стратегическа загуба, в тактически план може да не й се обръща внимание. Стратегическа победа за БСП е, че поиска да работи през парламента. Много скоро ще стане ясно, че парламентът има много големи функции, прерогативи, пълномощия и задачи. И тогава всеки, който е показал, че умее да работи с парламента е в стратегически превес. А на този етап ГЕРБ решава маса други задачи. Аз напълно ги разбирам – защо да ходят някъде, да си хабят думите за нещо, което от тяхна гледна точка няма значение“, казва Валентин Вацев.

„Засега се вижда, че Борисов няма как да се откаже, но и няма как да продължи и трескаво се търсят разни междинни, успокоителни и конструктивни варианти. Засега не се намират такива варианти. Волята на Съединените щати Борисов да спре строителството на руските проекти е определена, но самите Съединени щати като че ли не са много ангажирани. На тях им е по-интересно това, което става в Беларус“, продължава той.

„Процесът на подмяна на управленската структура в България тече вяло. Поради липса на енергия, липса на инструктаж и поради липса на воля преди всичко, този процес тече много бавно и не е напълно определен“, е неговият извод от неуспешния опит да се свика парламентът на фона на продължаващите повече от месец протести.

На забележката, че Борисов може би е роден под щастлива звезда, защото на западноевропейската публика не могат да бъдат „продадени“ два протеста в Източна Европа едновременно – в Беларус и в България, Вацев отговори:

„Да, ЕС и световната демократичната общественост не могат да поемат в своето внимание два протеста и тъй като белоруският е приоритетен, точно затова Борисов вади късмет. Но това е късмет в блъсканицата. На Борисов няма да му се разреши да завърши мандата си, тъй като той е обвързан с ангажимента да завърши „Турски поток“ в България, както и да го нарича.“

Автор: Красина Кръстева

Епицентър