Шефът на Института за пътна безопасност с показно как „покрай сухото гори и мокрото“

Строителни фирми се питат как уволнен катаджия се е вживял напоследък в инстанция, даваща квалификации на министри и партии. Става въпрос за Богдан Милчев – уволнения преди време шеф на КАТ, който в момента е начело на Института по пътна безопасност.

Точно на становищата на Милчев се позовава премиерът Кирил Петков, както и съпартийците му в парламента, при вземането на решения за пътно-строителните фирми. Нека обаче припомним на премиера Петков, че Милчев бе назначен в КАТ от Цветан Цветанов, при това  със съмнения има ли въобще диплома за този пост. Три години по-късно бе отстранен от КАТ заради „недобро справяне с работата и лоши управленски решения“, както обяви тогавашният вътрешен министър Цветлин Йовчев.

Точно този Милчев в момента манипулира премиера с „експертното“ си мнение дали строителните фирми да получат заплащане на възложените поръчки. Миналата седмица Институтът за пътна безопасност публикува становище, подготвено за премиера Кирил Петков, в което се подчертава, че Институтът в периода 2019-2021 г. е констатирал стотици несъответствия на извършени ремонти, както и мърляво поддържане на пътната инфраструктура.

Неоспорим факт е, че редица пътища из страната наподобяват лунен пейзаж поради некачествени ремонти, които пък от своя страна са предпоставка за катастрофи. Но трябва ли всички строителни фирми да бъдат сложени под общ знаменател!? Да не говорим, че „експертните“ мнения на бившия катаджия по отношение на състоянието на пътищата не се различават по нищо от коментарите за пътищата на всеки селски мегдан, смятат професионални пътищари.

Факт е, че се краде много в пътищата и затова големите фирми имат все още заделени пари и не са изкарали всички хора на улицата. Но има и по-малки фирми, които в момента са на ръба на оцеляването и чакат още от декември заплащане.

Пътищари споделят, че за некачествените ремонти не са виновни само строителите, а и корумпираните чиновници, които не осъществяват контрол. Към тази група те добавят и рекетьори като Богдан Милчев, който, по думите им, пише становища само срещу тези, които не си плащат или не се вписват във визията му за „управление“.

И още – точно по-малките фирми, които трудно се добират до инхаус поръчки и които дори не могат да си позволят лукса да протестират като приближените на ГЕРБ фирми, за да не изтърват и малкото работа, са оставени в момента без никакво заплащане.

„Ако строителните фирми за година и няколко месеца действително бяха похарчили над 1 млрд. лева за поддръжка на нашите пътища, нашите пътища щяха да са станали като германските“, коментира шефът на Института за пътна безопасност Богдан Милчев, видимо намеквайки, че не е проблем точно пред Великденските празници по-малки строителни фирми, които са извън „схемата“ на усвояване на средства, да не могат да заплатят труда на работниците си.

Вместо да се опита да не слага всички в строителния бранш под общ знаменател, Богдан Милчев се чуди как да се подмаже на премиера Кирил Петков и партията му. Кариеризмът му не е тайна за никого в бранша. Строители дори твърдят, че в желанието си да блесне пред управляващите от „Промяната“ Милчев изкривява действителната ситуация и манипулира с проблема.

Би трябвало „експертът“ по пътища Милчев да знае, че големите фирми основно печелят поръчки и си взимат комисионната. Но цялата основна работа се върши от малки фирми подизпълнители. Този факт явно не се знае и от Кирил Петков, след като с лека ръка излъга, че фирмите ще получат парите си.

Като бивш шеф на КАТ, Милчев видимо гледа на проблемите едностранно: има дупка на пътя – има катастрофа – значи глоба. Управляването на институт, обаче, от чиято експертиза зависи един голям сектор от българската икономика, отговарящ за хиляди работни места, изисква нещо много повече от кариеристки амбиции и политически нападки. И едва ли малките фирми, които честно си изпълняват поръчките, се интересуват смята ли Богдан Милчев ИТН за Троянски кон на ГЕРБ и продължава ли строителният министър практиките на Бойковите министри, и какви още квалификации дава той в напоителни изяви пред медиите. Строителите от малките фирми са възмутени от политическото извиване на ръце на министъра на МРРБ, който единствен се опита да влезе в положението им. Но в бранша е публична тайна, че от „Промяната“ използват Милчев като маша срещу Гроздан Караджов, който е в МРРБ от квотата на ИТН.

Просто Милчев трябва да осъзнае, че в България има и честни бизнесмени, които са принудени да се борят не само с инфлацията и последствията на войната в Украйна, които се отразиха пагубно в строителния бранш, но и с управленско-чиновническото безумие на някои хора като Милчев, които още се учат за какво са назначени на определени позиции.

А премиерът Петков, вместо да си слага каска с надпис „Кирил Петков – министър-председател“, че да не го объркат случайно работниците, може би е добре да проучва по-добре биографиите и експертизите на хората, които му пращат становища.

Няма налично описание.