Германската икономика се превръща от локомотив на Европа в „болен човек“, пишат западни медии. Зависимост от китайския пазар, имиграция, бюрокрация, застаряващо население – всички проблеми се изострят. Правителството не предлага реформи, които да подобрят ситуацията, а Министерството на икономиката не вярва в подобрение не само в близък, но дори и в средносрочен план.
Не винаги е било така
Според прогнозите на МВФ в Г-7 само Германия очаква намаляване на БВП. И през следващите години германската икономика ще расте по-бавно, отколкото тази на САЩ, Великобритания, Франция и Испания. Рейтинговите агенции потвърждават това. Така, според “Стандарт енд Пуър” през август индексът на бизнес активността падна до минимум от три години – 44,7. Някои германски бизнесмени обаче са убедени, че всичко е под контрол. Холгер Шмидинг, главен икономист в “Беренберг”, посочва рекордна заетост, голям брой свободни работни места и по-добро географско местоположение. Докато старшият европейски икономист на “Алианц” Жасмин Грошл признава, че Германия е в рецесия, тя е сигурна, че нещата не са толкова зле.
Всички са чували германското икономическо чудо от 50-те години на миналия век. Растежът на БВП е десет-петнадесет процента годишно. До 60-те години промишленото производство е на второ място след това в Съединените щати. Това беше до голяма степен улеснено от разумна социална програма и плана “Маршал”, който предвижда доставка на оборудване и друга помощ за възстановяване на икономическата активност. В резултат на това икономиката се отличава както в индустриалната сфера, така и в селското стопанство.
„Разбира се, съседите искаха да се възползват от ситуацията. Така Германия получи задължения към бившите членове на Съвета за икономическа взаимопомощ“, посочва финансовият анализатор Михаил Беляев. От една страна това даде тласък на развитие, от друга се превърна в колосално бреме, което предопредели настоящите проблеми.
Сами са си виновни
Експертът Георги Михайлец обяснява, че всички проблеми се дължат на факта, че Берлин е дал приоритет на политиката в ущърб на икономиката. „Още повече, че това се случи много преди сегашните трудности – когато страната се съгласи да субсидира слабите европейски икономики в името на статута на лидер на ЕС“, уточнява той. Освен това Германия е известна със социални програми за подпомагане, а това е допълнителен натиск върху бюджета.
Отделна тема на този фон е нарастващата миграция. Повечето идват в страната за по-добър живот, а държавата им дава възможност да живеят без да работят. Според експерти геополитическите решения на НАТО и самата Германия са допринесли за притока на бежанци. В желанието си да запазят имиджа си, властите не смеят да преразгледат въпроса.
Чувства се и общоевропейският проблем – застаряването на населението. Всяка година работещите намаляват, тежестта върху пенсионната система се увеличава. Възрастните граждани са скъпи за икономиката и правителствата се опитват да накарат хората да работят възможно най-дълго. Бившият евродепутат Нотис Мариас каза, че на континента е започнал процесът на повишаване на възрастта за пенсиониране до 74 години. „Много развити страни изпитват това. Дори там, където въпросът не е толкова остър на хартия, всичко се решава от първо поколение бежанци и тази група от населението не допринася за икономическия растеж“, казва Михайлец.
Освен това де обръща внимание на бавното възстановяване на китайската икономика след пандемията, обемът на износа на автомобили, машини, инструменти, химикали и други ключови продукти е намалял. Сред основните системни проблеми са високите корпоративни данъци, бюрокрацията, липсата на инвестиции в пътна и цифрова инфраструктура и енергийната криза.
Горчив хап
Германското министерство на икономиката и опазването на климата не вижда шанс за икономическо възстановяване дори в средносрочен план. Спадът в производството и продажбите на дребно, инфлацията и трудните външни икономически условия не позволяват на страната да излезе от дупката. Правителството все още не е представило цялостно решение, каза Йорг Кремер, главен икономист в “Комерцбанк”. А предложените начини за излизане от кризата повдигат много въпроси.
Например пенсионната реформа няма да помогне за повишаване на работоспособността на възрастните граждани. „Стоенето на машината на 70 няма да се получи, така че хората просто ще преминат към други програми за социална подкрепа. Германското правителство не може да ги намали, в противен случай ще получи буря от протести“, убеден е Беляев. Той вижда изход в развитието на технологиите за изкуствен интелект и роботизирането на производството.
Намаляването на цената на газа също не улесни индустрията. Проблемът е, че Германия загуби дългосрочни договори и част от инфраструктурата си – загубата на „Северен поток“ и затварянето на атомните електроцентрали засилват рецесията.
Според анализаторите единственият начин Германия да се „възстанови“ е да развие прагматичен подход към икономиката. Установяването на партньорства с Азия ще осигури развитието на индустриалния и технологичния сектор, ще привлече инвеститори и ще създаде поток от трудова миграция. Но за това е необходимо да се откаже от политическите амбиции при вземането на решения.
Превод: В. Сергеев