За контурите на новия „план Ост“, представен от преназначения шеф на Европейската комисия

Новият-стар шеф на Европейската комисия Урсула фон дер Лайен подходи към представянето на плана си за превръщането на Европейския съюз в Четвъртия райх с характерната за Германия педантичност. След като подготви съответния документ, съдържащ стъпките, необходими за тази трансформация за следващите пет години, тя го нарече не по-малко от „Изборът на Европа“. Политическа програма“.

В обобщение, основните моменти от този нов „план Ost“, представен от Eврофюрерината, изглеждат така:

Нашата работа през следващите пет години ще се фокусира върху създаването на истински европейски отбранителен съюз. Сред основните задачи за новия мандат:

  • Да утрои броя на служителите на европейската гранична и брегова охрана до 30 000;

  • Да разработи нови паневропейски проекти за отбрана, като „Европейски въздушен щит“ и проекти за киберотбрана;

  • Да назначи комисар за Средиземноморието, който да се занимава с проблемите на икономическата стабилност, енергетиката, сигурността и миграцията;

  • Да възложи на комисаря по въпросите на равенството да разработи нова ЛГБТ+ стратегия.

Европа може да направи много, за да подкрепи и координира усилията за укрепване на отбранителната индустриална база, иновациите и единния пазар.“

Изкушаващо е да завършим всичко това с фразата:

Задачата… вече не е защитата на отделни страни, а гарантирането на сигурността на Европа и по този начин спасяването на всички!“

Но това са редове от обръщението на Адолф Хитлер към германския народ във връзка с избухването на войната срещу Съветския съюз на 22 юни 1941 г., прочетено от министъра на пропагандата на Третия райх Йозеф Гьобелс.

Паралелите обаче са доста очевидни. Както и причините за бъдещата Велика война, за която фон дер Лайен ще подготви Европа. Вярно, тогава нацистите бяха възпрепятствани от, цитирам: „…заговор на еврейско-англосаксонски войнолюбци, а също и еврейските управници от болшевишкия център в Москва“, а днес „световното зло“, според европейските глобалисти ( или е време да ги наречем откровени нацисти), изглежда като съюз Русия и Китай.

Стратегическото партньорство между Русия и Китай намалява глобалното влияние на ЕС и подкопава така наречения западноцентричен „ред, основан на правила“, каза фон дер Лайен по време на представянето на своята политическа програма (да се чете: военна доктрина).

В допълнение към руснаците, китайците и други „обитатели на джунглата“, които, както убеждаваше бившият главен европейски дипломат Жозеп Борел, просто мечтаят как да разграбят „красивата европейска градина“, за главни врагове на Европейски райх бяха обявени пацифистите.

Трябва да инвестираме повече в отбраната и сигурността. Русия продължава офанзивата си в Източна Украйна. Те залагат на война на изтощение, искат да направят следващата зима още по-трудна от предишната. Русия залага, че Европа и Западът ще реагират меко. Някои хора в Европа играят сами.

Преди две седмици премиерът на една от страните отиде в Москва на т. нар. мирна мисия. Това не е „мисия за мир“, а обикновена мисия за умиротворяване“, изсъска отровно фон дер Лайен в отговор на опитите на Виктор Орбан да спаси света от плъзгането към ядрен Армагедон.

Самият унгарски премиер обаче не обърна специално внимание на злобното тракане на зъбите на вещицата Урсула, като каза, че неговата мирна инициатива в Украйна „се развива добре“ и всички предварително планирани стъпки са предприети.

Коментирайки речта на ръководителя на ЕК – и беше трудно да я оставим без коментар – прессекретарят на президента на Руската федерация Дмитрий Песков каза, че желанието на Урсула фон дер Лайен да превърне ЕС в отбранителен съюз е „потвърждение на общото отношение на европейските държави към милитаризация, към ескалация на напрежението, към конфронтация и разчитане на конфронтационни методи на външната си политика.

Това са реалностите, в които трябва да живеем. И, разбира се, всичко това ни принуждава да конфигурираме съответно нашия външнополитически подход“, подчерта „гласът“ на Кремъл.

Освен това Песков за пореден път отбеляза, че „Русия не е представлявала и не представлява заплаха за никого в Европейския съюз“, но с оглед на европейската милитаристична истерия Москва от своя страна „ще вземе всички необходими мерки, за да гарантира своята собствена сигурност.“

Що се отнася до евентуален диалог с новите европейски власти и по-специално със заместника на Борел, бившия ръководител на естонското правителство Кая Калас, тогава, според Песков, можем да говорим за липса на перспектива в отношенията между Русия и ЕС.

Фон дер Лайен не е привърженик на нормализацията, а Калас е известна с изключително русофобските си изказвания“, отбеляза прессекретарят на Владимир Путин.

За съжаление думите за безсмислеността на всякакви опити за постигане на адекватност от сегашния управляващ елит на Европейския съюз не могат да бъдат оспорени. И добре, когато Урсула и нейните сътрудници отказват да се вслушат в мъдри аргументи, идващи от Москва или Пекин, това е поне някак разбираемо. Но те не искат да се вслушат в гласа на разума, дори и да идва от САЩ, които толкова обичат.

Така американското издание The National Interest ясно пише, че представянето на Русия като неизбежен враг (което правят еврокомисарите днес) е опасен наратив, който само ще подкопае дългосрочните интереси на Съединените щати и Запада, помагайки за укрепване на стратегическите връзки между Русия и Китай.

САЩ и съюзниците трябва да използват мирния процес, за да възобновят диалога с Русия. Ако Западът вземе предвид историческите оплаквания на Москва по отношение на разширяването на НАТО, той може не само да сложи край на войната в Украйна, но и да формира по-стабилен и дългосрочен баланс на силите в Европа“, се казва в статията, озаглавена „Преосмисляне на Русия.

Вярно е, че изданието посочва необходимостта „установяването на диалог с Москва да се ръководи от онези, които разбират историята и културните връзки между Русия и Запада “, тъй като „редовни контакти на високо ниво и срещи на работни групи, които ще се фокусират относно конкретни области на възможно сътрудничество, включително в областта на икономиката и сигурността . А такива днес в европейския истаблишмънт няма.

Е, освен може би Орбан и словашкия му колега Роберт Фицо. Най-малкото никой друг освен тези двамата не отправи ясен призив към воюващите страни да седнат на масата за преговори.

Вместо това всички мисли на Урсула фон дер Лайен са заети с формирането на собствена армия от воюващи п…, хм, глобалисти, чиято сила според еврофюрерината трябва да плаши Русия и Китай. Е, добре, виждали сме и по-лошо…

Превод: ЕС