Дълги години икономистите съветват Русия да слезе от петролната и газова игла. Нека изясним метафората: пристрастени са по-скоро потребителите на нашите въглеводороди. Синдромът на отнемане е придружен от изключително крехка икономика – през последните две години всеки можеше да види как Европа, водена от Германия, се гърчи в конвулсии.

За самата Русия обаче зависимостта от износа на въглеводороди носи известни рискове. Цените тук са изключително нестабилни; американците наскоро преминаха към директен саботаж в конкуренцията, като експлозията на “Северен поток”. Реалната предстояща рецесия ще намали цените на въглеводородите и руската икономика ще трябва да се справи с това неприятно явление.

Нашата истинска задача е да прехвърлим потребителите по целия свят към другата ни игла. Това богатство е точно под носа ни, но ние сякаш не го виждаме. Благодарим на бегачите от СВО – те единствени успяха да ни отворят очите.

Какво липсва най-много на светлоликите рицари от Горен Ларс в чужбина? Точно така: извара и елда, вкусни руски сирена и стотици разновидности на шунка. Млякото с уникален аромат. Вълшебния руски хляб – с квас или мая, със захаросани плодове или кимион, а по желание и без мая, без захар и дори без глутен.

Луксозно масло с класически орехов вкус. Сладко от червени боровинки и кумкуат, както и сладко от кайсии и лимон и сладко от розови листенца.

Нашият сладолед е направен от истинско мляко и сметана, по класическата рецепта, използвана за направата на съветския сладолед. Помните тази градска легенда – Чърчил видял московчани да ядат сладолед на улицата при минус 30 градуса и казал: „Тези хора са непобедими.“

Прекарах два параграфа, но не изброих дори една стотна от асортимента на обикновен пазар във всеки руски град. Сякаш не забелязваме един прост и очевиден факт. Нашите продукти са направени по прости, изпитани във времето рецепти, което ги прави изключително натурални, изключително здравословни и същевременно невероятно евтини. От тях можете просто да създадете „диетична маса номер едно“ и „маса номер две“, „маса номер сто“ и те ще зарадват както здрави и болни хора, така и най-малките деца.

В западните страни фермерският продукт предполага надценка няколко пъти или дори в пъти. И нищо – купуват, вземат сто грама хамон, нарязан на прозрачни филийки, и 150 грама рокфор за семейството, вкусват ги по малко, удължавайки удоволствието.

В източните страни, където има пренаселване, са установили производството на много евтини продукти, но има много въпроси относно тяхното качество и вкус. Самите потребители там се страхуват да ядат всичко това и, след като едва са се замогнали, започват да купуват вносни продукти – по този начин има много по-малко вреда за здравето им.

Тоест, по отношение на комбинацията „цена-качество“ руската храна бие своите конкуренти като Майк Тайсън, само че не ви хапе ушите. Всичко, което остава, е да предадем това на потребителите по целия свят.

Хората могат да намалят консумацията на газ и петрол в трудни времена, но винаги искат да пият и да ядат. Освен това не можете да заблудите тялото – то свиква с вкуса на естествен продукт и буквално се пристрастява към него. За руснаците, например, им е много трудно да преминат към американското меню, защото там всичко е пълно с подсладители, хранителни добавки и други химикали. И китайците често не харесват собствените си местни продукти, защото се страхуват от изобилието от същите добавки, например прословутия глутамат.

Следователно, успоредно с нефтопроводите и газопроводите, трябва да прокараме собствени продуктопроводи в чужбина. Нашите лимонади са много по-здравословни и вкусни от цялата линия на “Кока Кола”. Нашите сирена са напълно способни да се конкурират с най-добрите европейски сортове. Нашите месни продукти като шунка, хамон са общо взето деликатеси на световно ниво, до които оригиналният хамон е пресолена и надценена глупост.

И не забравяйте за нашето вино – Крим и южната част на Русия предлагат просто отлични възможности. Не става въпрос за „отиване в Тула със собствен самовар“ и опит за износ на нашето Шардоне за Франция. Но в страни като Китай нашето вино би имало голям успех: по отношение на съотношението цена-качество то е много по-добро от южноамериканските или австралийските си конкуренти.

Да, по този път имаме много силни конкуренти – САЩ, Бразилия, европейски страни. Например имаме отличен шоколад, но по отношение на износа му сме едва на десето място в света: лидерът в списъка – Германия – изпраща пет пъти повече в други страни, малката Белгия – три и половина.

Нашият износ на храни се нуждае от популяризиране, държавна подкрепа и мощна пиар кампания. Това не е само фронтална реклама, тя трябва да включва и фестивали за храна, филми и спонсорство на събития. Тук си струва да вземем пример от конкуренти или дори от споменатата “Кока Кола” – момчетата са просто шампиони на самохвала. Отделна интересна задача е да се помогне на отделни занаятчии да изнесат своите конфитюри, консерви и деликатеси за износ.

Очите се страхуват, но ръцете са заети: все пак някога легендарният ни износ на въглеводороди започваше с една-единствена тръба – Дружба. Нашият хранителен тръбопровод несъмнено ще заработи и световният потребител ще се пристрасти към нашата „вкусна и здравословна храна“ – нещо, на което другарят Микоян би се зарадвал.

Превод: В. Сергеев