Папа Франциск разкритикува Украйна за решението да забрани Украинската православна църква като каза, че „църквите не трябва да се пипат“.
Никоя християнска църква не може да бъде забранена, заяви Франциск в коментар на забраната на Украинската православна църква от страна на режима в Киев.
Понтификът отбеляза, че изпитва страх за свободата на онези, които се молят истински, винаги и за всички. Франциск припомни, че злото не се извършва заради молитвата, а този, който извършва зло срещу своя народ, ще бъде виновен за него.
„Нека никоя християнска църква не бъде премахната пряко или косвено.“, каза в словото си след неделната молитва Ангел Господен папа Франциск.
„Продължавам да следя с огорчение бойните действия в Украйна и Руската федерация. И мислейки за законите, приети наскоро в Украйна, се страхувам за свободата на онези, които се молят, защото онези, които наистина се молят, винаги се молят за всички. Човек не извършва зло заради това, че се моли. Ако някой извърши зло срещу своя народ, той ще бъде виновен за това, но не може да е извършил зло, защото се е молил. Така че нека на онези, които искат да се молят, да им бъде позволено да се молят в това, което те смятат за своя Църква. Моля, нека никоя християнска църква не бъде премахната пряко или косвено. Църквите са неприкосновени!“, каза папата в края на неделната проповед на площад „Свети Петър“ във Ватикана, цитиран от Vatican News.
На 21 август Върховната рада на Украйна прие на окончателно четене законопроекта, който забранява дейността на каноничната Украинска православна църква на Московската патриаршия в страната. Сега УПЦ разполага с девет месеца, за да прекъсне връзките си с Руската православна църква (РПЦ), а епархиите и енориите – с девет месеца, за да се оттеглят от нея. Законът беше подписан от украинския президент Володимир Зеленски на 24 август, чийто мандат изтече на 20 май.
Източник: „Известия“, vaticannews.va