Руснаците втвърдяват позицията си, докато на Украйна може да не й остане много място за маневриране, пише Responsible Statecraft.

Украйна е заела повече територия в Русия тази година, отколкото Русия е заела в Украйна, но разликата е сравнително малка. Какво подтикна смелия хазарт на Зеленски и ще успее ли той в крайна сметка?

В публикация в Telegram от 16 август Зеленски спомена завзетата земя в Курск като допълнение към своя „разменен фонд“.

Курск е по-малко за цялостна военна победа, отколкото за събиране на разменни монети за търговия в бъдещи мирни преговори с Русия. Но тази търговия ще работи в полза на Украйна само ако нейните военни могат да задържат повече територия, отколкото Русия печели през периода преди началото на официалните преговори. Само тогава Зеленски ще може да твърди, че загубата на хора и техника си е струвала.

Но неговият марж на печалба при всяка бъдеща търговия на земя за земя се стеснява. И цялата надежда за преговорите за прекратяване на огъня , които са били планирани в Доха малко преди Курск, се изпари.

Вместо това видяхме втвърдяване на позицията на Русия. В публикация в Telegram на 11 август Дмитрий Медведев канализира възмущението в Кремъл, че Украйна е заслепила и унижила Русия. Той призова Русия в крайна сметка да превземе Одеса, Харков, Днепър, Николаев, Киев и по-нататък. „И нека всички, включително английските копелета [той ни мрази дори повече от американците], да са наясно с това: ние ще спрем само когато сметнем това за приемливо и изгодно за себе си.
Това представлява значителна ескалация, поне по отношение на реториката.

Разбира се, това е стандартният Медведев, играещ ролята си в руския апарат, с многобройни изявления, които са вдясно от мястото, където Путин може да желае да се установи. Коментарите му изследват настроенията както в международен план, така и у дома. И те оформят разказа на руските националистически блогъри, например, в използването на фрази като „бивша Украйна“. т.е. идеята, че Украйна вече не съществува като суверенна национална държава.

В действителност, превземането само на един от градовете, споменати от Медведев, би изисквало ниво на смърт и разрушение далеч над всичко, което сме виждали до момента. И в момента не смятам, че Русия би рискувала да отчужди подкрепата, която изгражда в развиващия се свят, като направи това.

Но Курск промени изчислението на риска и от двете страни.

Украйна трябваше да инжектира морал на своето военно и цивилно население с някаква победа във време, когато линиите й в Донбас се пропукваха, западната подкрепа за безплатни доставки на оръжие намаляваше и резултатът от изборите в САЩ беше неясен/потенциално тревожно. Зеленски може да си е помислил, че няма какво да губи, като хвърли зара.

За Русия основната цел преди Курск беше да завърши работата в Донбас , като завладее останалите стратегически градове и запълни границата на Донецка и Луганска области с руски цветове. Те показаха готовност да сключат сделка , включително след встъпването в длъжност на нов президент на САЩ, стига това да използва линията на контакт като отправна точка.

Реалистите от западната страна, като Джон Миършаймър и други, предупредиха, че Курск е стратегическа грешка. Но западното правителство и масовите медии послушно разказваха за офанзивата в Курск, когато тя започна. Украйна твърди, че в крайна сметка контролира приблизително 1000 квадратни километра слабо населена земя в Курска област.

Главнокомандващият украинската армия Александър Сирски обаче призна, че напредъкът се е забавил и че фокусът се е изместил към укрепване на вече окупирана земя . Следователно възможността за завземане на повече руска земя изглежда ограничена, въпреки че досега имаше неуспешни опити на украинската армия да нахлуе в Белгород.

В Донбас линията на съприкосновение около Донецк беше практически непроменена в продължение на десет години от 2014 г. насам, като и двете страни бяха вкопани в силно укрепени позиции. Въпреки големите териториални придобивки на Русия в Украйна в началото на войната през 2022 г., тази линия не се промени. Погледнете интерактивната карта на Института за изучаване на войната и ще видите, че след превземането на крепостта Авдеевка през февруари, основните усилия на Русия решително пробива през реки и труден терен, за да премине 80% от пътя към стратегическия град Покровск.

Напредъкът е бавен и стабилен, но набра скорост след Курск. След като Покровск падне, оттам до областната граница има равен, празен път. Русия ще е изравнила резултатите с украинските печалби в Курск и след това ще съсредоточи основните си усилия върху Краматорск.

Тъй като Украйна непрекъснато се изтласква от Донбас, Зеленски може да хвърли все повече хора и техника, за да задържи парчето си земя в Курск, на ужасна цена, в отчаян опит да покаже, че залагането му не е катастрофа.

Нека бъдем ясни, Курск беше огромен срам за Русия, както политически, така и военен, макар и вероятно по-малко от обречения стремеж на Евгений Пригожин към Воронеж през 2023 г. Медведев предоставя колоритен – макар и преувеличен – поглед върху настроението в Кремъл. Той също така илюстрира нивото на омраза в Кремъл, насочена към западните спонсори на Украйна.

Някои коментатори на запад допускат, че ако Тръмп бъде избран за президент, той може като по чудо да измъкне примирие от шапка. На фона на нарастващите доказателства, че Украйна бавно губи, не изключвам Байдън да настоява за временна пауза в битките преди ноември, за да даде на Харис набързо фалшив наратив за избирателите „Путин не победи“ след десетилетие на провалената външна политика на САЩ.

Но не задържайте дъха си и на двата фронта. При липсата на стимули от Запада Русия да нанася удари за мир, Путин може да не се интересува къде новият обитател на Белия дом иска да позиционира външната политика на САЩ.

Военните, икономическите и демографските карти остават подредени в полза на Русия . На 21 август Медведев даде още един словесен залп в Telegram, казвайки „Никакви преговори, докато врагът не бъде напълно унищожен“. Историята може да запише, че Курск беше безсмислен страничен ефект в рамките на много по-голяма трагедия за Украйна.

Източник: Responsible Statecraft

Автор: Иън Горд

Иън Прауд беше член на дипломатическата служба на Негово британско величество от 1999 г. до 2023 г. Той служи като икономически съветник в британското посолство в Москва от юли 2014 г. до февруари 2019 г. Преди Москва той организира срещата на върха на Г-8 през 2013 г. в Лох Ърн, Северна Ирландия, работа от Даунинг Стрийт 10. Наскоро той публикува мемоарите си „A Misfit in Moscow: Как се провали британската дипломация в Русия, 2014-2019 г.“