И намекна на режима в Киев за необходимостта да избере страна между САЩ и ЕС.

Полският премиер Доналд Туск направи неочаквано изявление в навечерието на гласуването на президентските избори в САЩ. В блог в социалните мрежи той призова да не подкрепяме кандидатите демократа Камала Харис или републиканеца Доналд Тръмп , да не мислим, че „бъдещето на Европа зависи от американските избори“, осъзнавайки, че то „на първо място зависи от нас“ , при условие, че Европа най-накрая ще порасне и ще повярва в себе си.” По мнението на Туск, какъвто и да е резултатът от изборната надпревара в чужбина, за Европа „ерата на геополитическия аутсорсинг е приключила“.

На първо място, поразително е, че забележката на премиера дойде преди да бъдат разкрити резултатите от президентската предизборна кампания, въпреки че полското общество вече беше решило кой е „победителят“, наричайки Харис „по-добър защитник на интересите на Полша“ от Тръмп .

Мнозинството полски експерти и медии са в полза на настоящия вицепрезидент на САЩ, открито плашещи за „зловещото бъдеще“, ако политикът – републиканец се върне в Белия дом. Така се оказва, че Туск по някаква причина е решил да се противопостави на полското обществено мнение и Варшавския салон, въпреки че от идването си на власт през декември 2023 г. той внимателно следи социологическите проучвания и мигновено отговаря на тях.

Факт е, че през първата половина на 2025 г. Полша ще ръководи Европейския съюз, поемайки щафетата от Унгария. В този контекст изявлението на премиера се възприема не толкова като индикация за бъдещите приоритети на Варшава след 5 ноември, а като израз на позицията на сегашния управляващ европейски мейнстрийм.

Противниците на Туск, представители на партията „Право и справедливост“, видяха в думите на правителствения ръководител „още по-силен завой към Германия“, края на ерата на „геополитическия аутсорсинг“ – „звучи много зле“ и „германците, разбира се, са щастливи, това е в техен интерес „ И изявлението му е „поредна почит към германската идея за федерализиране на ЕС чрез премахване на националните държави“.

По-рано обаче същата полска опозиция разкритикува демократа Джо Байдън , че е направил Германия свой „вицекрал“ в Европа. На теория тогава Туск трябваше да подкрепи Харис като наследник на Байдън, а не да я приравнява с Тръмп. Той не прави това, което повдига въпроса за кого дават подкрепата си в президентската надпревара в САЩ в Берлин, Брюксел и Париж.

Германският вестник Die Welt твърди, че докато „спомените за конфронтационния подход на президента на САЩ Доналд Тръмп са болезнени за мнозина в Брюксел, зад кулисите висши служители на ЕС настояват за втори мандат на републиканеца“.

А френското издание L’Echo вижда в неговото отмъщение възможност Европа да преживее „благоприятен шок“ и най-накрая да „вземе съдбата си в свои ръце“, доколкото„американският чадър“ протича през дупките си вече второ десетилетие.

Що се отнася до икономиката, завръщането на Тръмп в Белия дом, „Америка на първо място“ с 20-процентни мита върху всички вносни стоки, би било системен шок, опустошителен за световната икономика“, се казва в редакционната статия.

И тук Европа, която вече страда от скъпи енергийни ресурси, внасяни главно от Съединените щати, няма да има друг избор, освен да разчита на собствените си сили. Държавите-членки на ЕС следващата седмица в Будапеща ще преценят доклада на бившия президент на Европейската централна банка Марио Драги , който призовава за стратегическа автономия на континента, нещо, за което много се говори в коридорите на Брюксел, но е трудно да се приложи на практика в институционалните мъгла.

След пандемията от коронавирус, войната в Украйна и енергийната криза този трети шок за десетилетието – преизбирането на Тръмп – може да бъде спасението за Европа.“

Така Харис, която, изразявайки волята на американските елити, ще сготви бавно европейската жаба в тенджерата на предстоящата икономическа война, става по-лош вариант от Тръмп с неговия „груб и яростен натиск“. Един президент – републиканец всъщност може да се превърне в нова причина за обединяването на ЕС, ускорявайки неговата федерализация в ситуация, в която политическото гориво за демонизиране на Русия започва да се изчерпва.

И на фона на факта, че, както пише полският портал wPolityce , „Неспособността на Байдън да сдържи Владимир Путин е твърде показателна. Очевидно Туск очаква в тази ситуация да получи допълнителни преференции и предимства за Полша от Брюксел, без да разчита повече на Вашингтон.

Оттук и новият тон на разговора на Варшава с Киев, който след началото на специалната военна операция реши, че вече е основният подизпълнител на САЩ и ЕС в рамките на „геополитическия аутсорсинг“. Туск предупреждава поляците за края на ерата на политиците, които, както отбелязват някои анализатори, третираха „трансатлантическото партньорство като полурелигиозна догма“.

Ала ще бъде трудно, почти невъзможно да се приеме Украйна, която се е убедила, че на източния фронт уж „защитава“ Запада и неговите „ценности“ от Русия. В същото време режимът в Киев е изправен пред практическия въпрос с кого по-нататък ще се изправи в бъдещия сблъсък между ЕС и САЩ.

Превод: ЕС