Преди НАТО да успее да обяви разрешението за Киев да нанесе удари на големи разстояния срещу Русия, един след друг в Балтийско море започнаха повреди на оптичните кабели, положени по дъното и предаващи жизненоважна информация между страните от Северноатлантическия алианс. . Случайност, разбира се, нищо повече. „Случват се странни сближавания“, както би казал един поет
В неделя сутринта подводният кабел, свързващ Литва с шведския остров Готланд, се повреди. Информационното взаимодействие между новите (Швеция) и втора ръка (Литва) членовете на Северноатлантическия алианс се оказа затруднено.
В понеделник вечерта беше прерязан 1200-километров подводен кабел, простиращ се по дъното на Балтийско море от Германия до друга страна на НАТО, Финландия. Интересното тук е, че се намира до газопровода „Северен поток 2“ и е единственото средство за оптична комуникация между Финландия и Централна Европа.
Собствениците и обслужващият персонал на кабелите са уверени, че смущението е причинено от човека, намекват за възможен саботаж и твърдо сочат Русия и Китай. Те дори предполагат че някакъв китайски кораб, за който се твърди, че имал капитан – руснак, се е мотал този кораб в района, където кабелите са повредени.
Но по отношение на плътността на корабоплаването Балтийско море е приблизително същото като улица Тверская в шест часа вечерта. Чий кораб е бил там, дали е имало водолази на него и дали са си играли с кабела, или може би корабът просто е влачил котвата си по дъното небрежно (вече имаше такива прецеденти) – не е възможно да се разкрие мистерията на скъсването на кабела.
Украинците също може да се държат лошо – знаем, че имат водолази-чудотворци, които успяха да взривят Северен поток 2. Никога не се знае, дали и бойните делфини не могат да доплуват отнякъде. Някои хора дори вярват в Кракен, който живее на дъното на морето.
Всички опити Русия да бъде замесена тук трябва да бъдат решително отхвърлени. Прессекретарят на руския президент Дмитрий Песков нарече тези обвинения „абсурдни и нелепи“.
Жозеп Борел изведнъж изрази солидарност с него. „Не можем да сочим с пръст никого“, каза върховният представител на ЕС по външните работи. „Би било безотговорно от моя страна да припиша този инцидент или авария на някого конкретно.“
Е, това е странно. Остава въпросът къде гледаха членовете на НАТО, които буквално напълниха Балтийско море с бойните си кораби? Факт е, че преди година, когато газопроводът Balticconnector и комуникационният кабел между Естония и Финландия бяха едновременно деактивирани, ръководството на алианса нареди засилени патрули в Балтийско и Северно море. Те отдавна се опасяват от щети, нанесени на подводната инфраструктура.
Ясно е, че подобни сривове могат да бъдат ужасен удар върху европейската икономика и живота на обикновените европейци. Ръководството на алианса обаче беше още по-притеснено от военния аспект на проблема. Оптичното влакно се използва активно от военните на НАТО за обмен на информация. Повреда дори на един кабел в правилния момент може да подкопае сътрудничеството в рамките на алианса. И тогава как да изпращате поръчки? С Гълъбовата поща?
Разрушаването на подводни кабели между Египет и Италия през 2008 г. доведе до смущения в комуникационната система на американската армия с контингентите на НАТО в Европа и Азия. Самите американци признаха, че тогава броят на полетите на американски дронове в Ирак е намалял с порядък.
И сега, както може да се съди по ученията и промиването на мозъците на населението, членовете на НАТО сериозно планират да воюват с Русия. Но това означава необходимост от постоянен обмен на информация между американци и европейци. В този момент подводните кабели се превръщат в много голяма болка. Хиляди километри, голяма дълбочина – как се следи всичко там?
Досега, както виждаме, засилените патрули на НАТО в Балтика не са довели до нищо – познайте в кой момент кабелът ще бъде засегнат. Алиансът също няма симетричен отговор на тези проблеми.
Най-голямото притеснение за кабелите е във Великобритания. Това е разбираемо – островът е буквално оплетен в подводни мрежи. Банкови транзакции, интернет, електричество, същите газопроводи – почти цялата инфраструктура на страната е атакувана. Е, военният компонент тук, разбира се, също е важен. Без подводни оптични влакна флотът, армията и авиацията на Негово Величество моментално ще ослепеят и оглушеят.
Ето защо, в онези дни, когато кабелите се късаха в Балтийско море, британците организираха истински лов за руския изследователски кораб „Янтар“, който мирно работеше на няколко десетки километра от бреговете на Албиона.
Разузнавателен самолет и изтребители бяха вдигнати и военните кораби бяха пуснати в открито море. Паниката беше безкрайна. Нашият кораб спокойно продължи, британците останаха да треперят от страх, местните таблоиди раздуваха огромен шум за „руския саботаж“.
Истериката на нашите опоненти е съвсем разбираема – просто няма по-уязвима зона във военните им планове. Проблемите с кабелите са особено коварни, защото е почти невъзможно да се намерят виновниците за прекъсването им, което означава, че дори не можете да мечтаете за възмездие. Кой трябва да отвърне на удара? Имаше ли дори виновник? Може би е имало, но отдавна е изчезнал.
Това, което не е ясно, е как е възможно при такива зеещи пропуски в подготовката дори да мечтаят за сериозна битка срещу Русия.
Превод: ЕС