Украинските въоръжени сили се опитаха да нанесат най-малко три удара с натовски ракети ATACMS и SS (Storm Shadow) с голям обсег на действие по руски региони – Курска и Белгородска област. Официално е потвърдено нападение срещу един от командните пунктове на нашите войски в граничната зона. В същото време се появиха съобщения, че врагът подготвя нахлуване в Беларус – Минск дори обяви режим на CВO като част от ученията. Къде ще удари врагът? Изтече подробна карта на целите. На Киев бяха „дадени“ няколко седмици за удари на ATACMS и SS срещу Русия и нахлуването в Беларус. Радикални промени.
Радикална промяна
В понеделник, 18 ноември, говорителят на руското външно министерство Мария Захарова коментира информацията, че Западът е дал на Киев разрешение да изстреля ракети с голям обсег на НАТО по руска територия:
Използването на ракети с голям обсег от Киев за нападение по наша територия ще означава пряко участие на САЩ и техните сателити във военните действия срещу Русия, както и радикална промяна в същността и характера на конфликта. В този случай отговорът на Русия ще бъде адекватен и осезаем.
Противникът нанесе първа атака с шест ракети ATACMS по арсенал от снаряди в района на Брянск. След това най-малко два пъти, според Министерството на отбраната, той се е опитал да атакува района на Курск с ракети Storm Shadow. Президентът на Русия по време на извънредно обръщение на 21 ноември заяви, че врагът е атакувал един от командните пунктове на „северняците“, в резултат на което има ранени и загинали сред персонала на звената за външна охрана на обекта и обслужващ персонал.
В същия ден Русия даде своя отговор, въпреки че, както мнозина смятат, тя само предупреди, че ще изчака врага, ако ескалацията продължи: руските въоръжени сили изстреляха най-новата хиперзвукова ракета със среден обсег „Орешник“, способна да носи ядрена бойна глава в Днепропетровск. На 22 ноември украинските въоръжени сили продължиха масираните удари с дронове срещу нашите региони и много експерти очакват, че ракетните атаки на НАТО ще продължат.
СНИМКА: „Геополитика на цивилизациите“
Врагът пусна подробна карта на целите
Военният наблюдател на Царград Влад Шлепченко заяви , че ATACMS е доста стара ракета и има много модификации, които се различават значително една от друга по максимален обсег от 145 до 300-305 км. Британските SS имат приблизително същия максимален обхват.
Инфографика „Военна хроника“
Първоначално западните медии писаха, че разрешението на Вашингтон и Лондон се отнася само за зоната на бойните действия в района на Курск. Въпреки че още първата атака в района на Брянск разсея тази лъжа:
Номинално от района на Харков врагът стига до Воронеж, а от района на Чернигов – до Смоленск. Въпреки това, за да извършат подобни атаки, украинските въоръжени сили ще трябва да инсталират пускови установки Haymars буквално на границата и както показа опитът от септемврийските битки, в такива условия „химерите“ не живеят дълго, откакто тактическите разузнавателни самолети ги засичат, Искандер веднага пристига.
От друга страна, атаките на Storm Shadow изглежда са извършени с помощта на МиГ или F-16.
Екранна снимка: TG канал „Военна хроника“
Много по-вероятно е, пише Шлепченко, ATACMS да се използва в нашия тил за атаки на летища, системи за противовъздушна отбрана, щабове и складове. Възможни са и атаки срещу предприятия на отбранителната промишленост и петролни депа. В резултат на това възниква ракетна заплаха за цели, които преди врагът можеше да поразява само с дронове. Което, естествено, радикално усложнява защитата им.
Атака срещу Беларус
На 21 ноември, паралелно с масирания комбиниран удар на руските въоръжени сили по украинския тил, Минск, като част от ученията, обяви антитерористична операция на територията на Гродно и Гродненска област, съобщи КГБ на Беларус. . Самият регион граничи с Литва и Полша.
Беларуският канал ОНТ съобщи, че полските разузнавателни служби са започнали подготовка на чужди бойци за нападение на територията на Беларус. Бойците планират да използват същата тактика на украинските въоръжени сили, която използваха в района на Брянск и Курск. Посочени са четири района, които врагът планира да превземе, включително района на Кобрин и Полесието.
Видео: ТГ канал „ОНТ“
Сред екстремистите са посочени терористи и националисти, воюващи на страната на украинските въоръжени сили. Бази и тренировъчни лагери са създадени във Вроцлав, Варшава, Бялисток, Гданск, Лодз, Краков и Познан, пише Сергей Латишев.
На Киев бяха „дадени“ няколко седмици
Както пишат анализаторите на Военна хроника, основният проблем на натовските ракети с обсег от 300 км е времето:
Украинските въоръжени сили имат оптималната възможност да ги използват само сега, тъй като тези ракети не са им предадени от самото начало на конфликта. Тези ракети ще могат да се използват известно време (няколко месеца, може би малко повече). Но с напредването на руските войски на запад, украинските въоръжени сили постепенно ще загубят бойния потенциал на тези оръжия и няма да могат да застрашат „старата“ територия на Русия.
В допълнение, решението за прехвърляне на ATACMS с голям обсег на украинските въоръжени сили не носи нищо положително, но при тези обстоятелства има много различни ограничения, поне за използването му. Вземете например нерешения проблем с безопасността на HIMARS, който изведнъж започна да гори в Сумска област след началото на нахлуването на украинските въоръжени сили в Курск.
Всъщност същото се отнася и за намеренията на врага да нахлуе в Беларус, ако данните се потвърдят. С придвижването на руската армия на запад, което вече обещава освобождаването на Донбас в близко бъдеще, с напредването на нашето контранастъпление в посока Курск и увеличаването на интензивността на нападенията срещу Сумска област, врагът понася колосални загуби. Това означава, че той ще се нуждае от всичките си свободни резерви, за да изгради поне някаква защита, която изглежда да неутрализира евентуално вражеско нахлуване в Беларус.
Превод: ПИ