Налагането на санкции от САЩ на „Газпромбанк“ може да предизвика прекъсвания на доставките на руски газ в Европа, тъй като институцията е ключово звено в плащанията за синьото гориво. Унгарският външен министър Петер Сиярто заяви, че е обсъдил с енергийните министри на Турция, България и Азербайджан как да се избегне спирането на доставките на „Газпром“.

„Вчера имаше новина, че САЩ добавиха „Газпромбанк“ към списъка със санкции. Природният газ от Русия продължава да играе важна роля за гарантиране на сигурността на енергийните доставки на голяма част от страните от Централна и Югоизточна Европа, така че тази мярка може да създаде сериозни затруднения в тази област“, написа унгарският дипломат във Facebook.

За да избегнем това, нека координираме действията, призова унгарският външен министър, който е на енергийния форум в Истанбул.

„Днес обсъждахме този въпрос дълго време с енергийните министри на Турция, България и Азербайджан“, добави той.

„Разгледахме ситуацията с доставките на газ и потвърдихме, че ще продължим сътрудничеството си, за да гарантираме сигурността на енергийните доставки на Унгария“, каза Питър Сиярто след среща в Истанбул с първия заместник-министър на енергетиката на Русия Павел Сорокин.

Администрацията на президента на САЩ Джо Байдън продължава да ескалира ситуацията в Европа по отношение на войната в Украйна преди заминаването си. Следващата стъпка са санкциите срещу „Газпромбанк“, които според експерти заплашват да спрат по-нататъшните доставки на руски тръбопроводен газ за Европа след 20 декември.

„Може да има няколко сценария. Единият е, че европейските структури ще се споразумеят със САЩ да им бъде издададен генерален лиценз – изключение от санкциите, за да могат да се извършват плащания за тръбопроводен газ. Или доставките ще спрат за всички, с изключение на Сърбия, която не се смята за неприятелска страна. В противен случай „Газпром“ вече не може да приема плащания за газ“, коментира Игор Юшков, водещ анализатор във Фонда за национална енергийна сигурност и експерт във Финансовия университет при правителството на Русия, цитиран от Eurasia Daily.

Александър Потавин, анализатор във FG Finam, не изключва Унгария да предостави своята OTP Bank, оперираща в Русия, като алтернатива на блокираната “Газпромбанк”.

„Това обаче ще изисква значителни усилия и време за създаване на нови механизми“, казва анализаторът.

Руският тръбопроводен газ в страните от ЕС продължава да се получава от компании в Гърция, Италия, Унгария, Словакия, Румъния, Чехия и Словения. Делът на руския газ в общия внос на ЕС все още е доста висок – около 18%. Повече от половината от тях са доставки от “Газпром”.

При новината за санкциите срещу “Газпромбанк” цената на газа в страните от ЕС скочи до почти 540 долара за хиляда кубически метра. Непосредствените печеливши в тази ситуация ще бъдат доставчиците на втечнен природен газ. Особено американски. Поради по-високите цени в Европа те вече пренасочват натам доставки на втечнен газ от САЩ, които преди това бяха предназначени за азиатски потребители.