От „Информационно обслужване” изпратиха до медиите позиция по въпроса защо бяха иззети материалите от преизчисляването на изборните резултати в част от секциите. Вчера те трябваше да предоставят данните на ЦИК. Вместо това стана ясно, че са изискани от Прокуратурата. Според източници на NOVA това се е случило заради сигнал, подаден от самата агенция, за липсващи бюлетини в седем от секциите.
От агенцията съобщават, че не са предоставяли на Софийската градска прокуратура протоколите, изпратени от Конституционния съд, както и техни копия. Компанията върнала на ЦИК всички изходни документи, получени от комисията, които са предоставени от Конституционния съд. В позицията се твърди още, че от „Информационно обслужване” не разполагат с копия или оригинали на тези протоколи, допълват от Нова телевизия.
Ето и пълния текст на позицията на „Информационно обслужване“:
Във връзка с големия обществен интерес към резултатите от въвеждане на данните от протоколите, предоставени от Конституционния съд (КС) чрез Централната избирателна комисия, уточняваме следното:
На 10 март 2025 г., съгласно прокурорска преписка и в отговор на получено писмо, Софийска градска прокуратура (СГП) изиска от „Информационно обслужване“ да ѝ бъдат предоставени всички материали по компютърната обработка и въвеждането на данните от протоколите, които бяха изпратени от Конституционния съд (КС) чрез Централната избирателна комисия.
„Информационно обслужване“ не е предоставяла на Софийска градска прокуратура протоколите, изпратени от Конституционния съд, както и техни копия. Компанията върна на ЦИК всички изходни документи, получени от комисията, които са предоставени от Конституционния съд.
„Информационно обслужване“ не разполага с копия или оригинали на тези протоколи.
Компанията оказва пълно съдействие на всички компетентни държавни институции във връзка с конституционно дело 33/2024 г.
Екипът на „Информационно обслужване“ работи с ясното съзнание за изключителната отговорност, която компанията носи в процеса по обработка на резултатите от изборите.
Компанията е ангажирана с компютърната обработка на данните от изборите вече повече от 20 години и винаги е работила професионално, публично и прозрачно.
„Информационно обслужване“ припомня, че съгласно Изборния кодекс, ЦИК публикува сканираните протоколи преди произнасяне на решението за крайните резултати и отворени данни в машинно четим вид за всички избори от 2003 г. до момента, което дава възможност данните да се анализират и верифицират от участниците в изборите и други външни специалисти. Това гарантира пълна прозрачност и точност на крайните резултати.
Припомняме, че от Конституционния съд излязоха с остри критики заради забавянето на процеса по повторната проверка, която може да доведе до разместване на силите в Народното събрание. Оттам подчертаха, че само КС може да извърши проверка на законността на изборите.