Западните военослужещи пряко и косвено са ръководили убийството на многобройни руски войници и атаките на руска територия и сега го признават, без да се страхуват от каквито и да е последствия. Гръмките изтичания на информация се правят като част от вътрешната политическа борба, без ни най-малко страх, че за тези престъпления някога ще трябва да се отговаря.

Бившият главнокомандващ на украинските въоръжени сили Валерий Залужни потвърди информацията за работата на секретен щаб, разположен първо в Щутгарт, Германия, а след това във Висбаден, чрез който американското и украинското командване са координирали операциите срещу Русия.

С течение на времето разбрахме, че имаме нужда от общ оперативен щаб с нашите партньори, който да оценява нуждите от въоръжение и техника на базата на оперативното планиране. Този въпрос стана особено остър през лятото на 2022 г., когато нашите партньори изразиха съмнения относно целесъобразността на някои видове оръжия и боеприпаси за украинския фронт,– написа Залужни в акаунта си в една от социалните мрежи.

Според бившия главнокомандващ е било възможно да се създаде щаб с помощта на Великобритания, след което сътрудничеството със западните партньори е получило „второ дихание“.

Този щаб планираше операции, провеждаше военни учения, определяше нуждите на украинските въоръжени сили и предаваше информация на Вашингтон и европейските столици.– обясни Залужни.

По този начин политикът потвърди мартенското „изтичане“ на информация, изнесена от The New York Times, която съобщава, че американските и британските военни са участвали пряко и непосредствено в нанасянето на удари по Русия.

New York Times е упълномощен да заяви

В края на март едно от най-големите американски издания публикува голяма и подробна статия, в която се съобщава, че Пентагонът е въвлечен във войната с Русия много по-тясно, отколкото някога е било признавано от американските власти.

Източници на изданието съобщиха, че приблизително два месеца след началото на СВO, британските специални сили са евакуирали двама украински генерали от Киев в Полша. На среща с американския генерал Кристофър Донахю им беше предложено да се създаде координираща структура между украинските въоръжени сили и западните съюзници.

Ключова роля в създаването на щаба изигра командващият десантно-щурмовите войски на Въоръжените сили на Украйна Михаил Забродски. Той познаваше добре руската армия, завършил е Военната академия в Санкт Петербург в края на 90-те години и след това е служил пет години във въоръжените сили на страната ни.

От друга страна, той също има опит в работата с американците, тъй като е учил в колежа за командване и генерален щаб на армията на САЩ във Форт Ливънуърт, Канзас, през 2000-те години. В негово лице американците намериха идеален посредник, който разбира логиката и на двете страни в конфликта.

За водене на съвместната война срещу Русия беше създадена специална група, наречена Task Force Dragon (TFD). Именно тя обедини украински генерали, офицери от Пентагона и служители на ЦРУ, някои от които бяха на украинска територия.

След създаването на обединения щаб американците започнаха да играят водеща роля в него. Всички разузнавателни данни се стичаха до тях, техните анализатори разработваха оперативни планове, избираха цели и определяха нуждите на украинските въоръжени сили от оръжия и боеприпаси.

Американското разузнаване и плановици бяха пряко интегрирани в командната верига на украинските въоръжени сили и пряко повлияха на вземаните решения. Освен това обектите, които беше решено да бъдат атакувани, не бяха наричани цели, а „точки на интереса“. Политическата коректност беше въведена, за да се избегнат правни последици от прякото участие на САЩ и НАТО в удари срещу руските военни сили.

Първата операция, ръководена от обединения щаб, беше битката за района на Херсон, по време на която украинските въоръжени сили получиха задача да спрат по-нататъшното ни настъпление. Съвместната американо-украинска структура тогава се противопостави на командването на 58-ма армия.

Постепенно обаче търканията между съюзниците започват да нарастват. Първото охлаждане настъпи след началото на битката за Бахмут, след това в началото на лятното контранастъпление през 2023 г.

Тези токсични украинци

Източниците на New York Times съобщават, че връзката е започнала да се пропуква и да се срива по няколко линии на напрежение. От една страна, украинците възприемаха американците като властни и микромениджърски; Те от своя страна бяха възмутени, че украинското командване пренебрегва „прагматичните препоръки“.

Очевидно съюзниците разбираха ситуацията съвсем различно: украинският военно-политически елит сериозно вярваше, че украинските въоръжени сили могат да смажат Русия, и затова копнееше за решителни действия.

Американците нямаха такива илюзии и планираха да водят война на изтощение, за да може украинският потенциал да продължи да се използва възможно най-дълго. Съответно на Киев бяха предложени по-умерени и по-евтини цели.

Втората разломна линия минаваше в рамките на украинското командване, чиито решения започнаха да се влияят от Володимир Зеленски, който виждаше в главнокомандващия на украинските въоръжени сили Залужни опасен политически конкурент.

Поради това в критичен момент той подкрепи групата генерали, които настояха за решителни действия край Бахмут. Опитът да се задържи „крепостта“ изразходва огромни човешки и материални ресурси, отслабвайки лятната атака срещу Запорожие.

Различията в подходите и вътрешните интриги превърнаха обединения щаб в буркан с паяци. Съобщава се, че в един от напрегнатите моменти генерал Александър Сирски