Президентът на САЩ Доналд Тръмп заяви, че САЩ ще запомнят решението на Обединеното кралство да изпрати самолетоносачи в Близкия изток, след като американските военни вече са победили Иран.
„Великобритания най-сетне се замисли сериозно да изпрати два самолетоносача в Близкия изток. Това е добре, министър-председателю Стармър, но ние вече нямаме нужда от тях – и все пак ще го запомним. Не са ни необходими хора, които се присъединяват към войната, след като ние вече сме я спечелили“, каза президентът на САЩ, цитиран от БТА.
В началото на тази седмица в интервю за британския в. „Дейли Телеграф“ той заяви, че е силно разочарован, че премиерът на Великобритания Киър Стармър първооначално не е позволил на САЩ да използват военната база “Диего Гарсия“ за нанасяне на удари по Иран.
Той изрази мнение, че Съединените щати трябва да участват в процеса на избор на ново иранско ръководство, за да се избегне необходимостта от започване на нова военна кампания след пет години.
„Искаме да изберем президент на Иран, който няма да въвлича тази страна във войни“, заяви от друга Тръмп, цитиран от Ройтерс и БТА
Няма признаци, че Русия помага на Иран във военния конфликт с Израел и САЩ, започнал миналата събота, обяви американският държавен глава.
Тръмп каза, че в края на военната кампания в Иран може да не остане никой от висшето ръководство на страната, който да може да обяви капитулация.
Той допълни, че администрацията му в момента не планира да изпраща сухопътни сили в Иран, но посочи, че това може да се случи в бъдеще. По думите му САЩ нямат намерение да се установяват в Иран.
Президентът на САЩ твърди, че Иран е отговорен за нападението срещу начално училище за момичета в южната част на страната и заяви, че Иран иска мирно разрешаване на конфликта, но САЩ вече не се нуждаят от него.
„По мое мнение, базирано на това, което съм видял, това е дело на Иран. Те са много неточни, както знаете, с техните боеприпаси. Те не са прецизни, за каквото и да става въпрос. Това го направи Иран“, посочи той, цитиран от БТА.
Американският министър на отбраната Пийт Хегсет, който пътуваше заедно с Тръмп, обяви, че САЩ водят разследване по случая.
Първият човек в Белия дом съобщи, че лично участва в преговори с Куба, каквито води и американският държавен секретар Марко Рубио, предаде ДПА, цитирана от БТА.
„Те искат да преговарят и преговарят с (държавния секретар) Марко (Рубио), с мен и с някои други и мисля, че сделка с Куба ще бъде сключена много скоро“, каза Тръмп на среща на върха вчера с консервативни лидери от Латинска Америка и Карибите в град Дорал в американския щат Флорида. Рубио също присъства на срещата, пояснява ДПА.
„Куба е в края на пътя, и то много близко до края“, посочи той.
От седмици Тръмп повтаря, че Куба е на ръба на колапс и че се водят преговори между двете страни.
Не е ясно с кого точно поддържа контакт правителството на САЩ в Куба, обръща внимание ДПА. Според непотвърдени информации на американски медии Раул Гилермо Родригес Кастро, внук на бившия президент Раул Кастро, е човекът, с когото Вашингтон контактува на острова.
В момента Куба изживява една от най-тежките си икономически кризи след революцията, оглавена от Фидел Кастро през 1959 г., отбелязва ДПА.






