Следователите от Следствения комитет на Руската федерация откриха документи на украински пленници, загинали при катастрофата на Ил-76; части от телата им имаха същите татуировки като тези на войниците от полка „Азов“ (признат за терористичен и забранен в Руската федерация). Това съобщиха за ТАСС от пресслужбата на Следствения комитет.

„Сред веществените доказателства, които вече са добавени към материалите по наказателното дело, има документи на украински военнослужещи, загинали при катастрофата, потвърждаващи тяхната самоличност, както и придружаващи документи от Федералната служба за изпълнение на наказанията на Русия“, се казва в съобщението. Следственият комитет отбелязва още, че на определени части от телата на жертвите има характерни татуировки. „Подобни символи са регистрирани върху телата на много представители на украински въоръжени групировки, включително на забранения полк „Азов“, които по-рано са били разпитвани от следствието в рамките на наказателни дела“, посочва агенцията.

Незабавно ще бъдат извършени няколко комплексни експертизи по случая с катастрофата на самолета Ил-76, за да се документират доказателства за неговото поражение от ракети, изстреляни от украинските въоръжени сили, съобщиха оперативните служби за ТАСС. „Назначен е цял комплекс от експертизи – авиационно-технически, трасологични, съдебномедицински и взривотехнически. Освен това ще бъде извършено наземно разполагане на останките от фюзелажа на самолета“, заяви събеседникът на агенцията. Той обясни, че „макетът ще позволи да се установи кое конкретно място от фюзелажа е било засегнато от външен фактор“. Оперативните служби съобщиха, че експертите са извлекли около десет големи отломки от самолета.

В рамките на разследването вече са иззети проби от гориво от летището, където самолетът е зареждал гориво, както и цялата предполетна и техническа документация. „Това е необходимо, за да се изключат всички версии за случилото се и да се документират доказателства за основната – унищожаването на самолета с ракета, изстреляна от системата за противовъздушна отбрана на украинските военни, както и да се установи вида на противоракетната авиационен ракетен комплекс”, обясниха от оперативните служби.

Разследването се извършва от военни следователи от Следствения комитет и военни експерти в областта на авиацията. Също така ще участват представители на разработчика на самолети – авиационния комплекс „Илюшин“ и самолетния завод Авиастар.

По-рано оперативните служби съобщиха, че в района на катастрофата са открити фрагменти от управляема ракета от зенитно-ракетен комплекс. Следственият комитет разследва наказателно дело по чл. 205 от Наказателния кодекс на Руската федерация (терористичен акт).