Санкциите, наложени на Беларус, блокираха годишния й износ за западни страни на стойност 16-18 милиарда долара, каза късно снощи беларуският премиер Роман Головченко, цитиран от Беларуската телеграфна агенция (БелTA).
Минск и Москва бяха засегнати от санкции, наложени след като президентът Владимир Путин нареди на войските си да започне инвазия в Украйна под формата на „специална военна операция“, имаща за цела да „демилитаризира“ и „денацифицира“ съседната държава.
Украйна и Западът твърдят, че обвинението във фашизъм е безпочвено и че войната е непредизвикан акт на агресия, припомня Ройтерс.
„Заради санкциите е блокиран почти целият износ на Беларус за страните от Европейския съюз и Северна Америка“, каза Головченко, според стенограма на интервю за базираната в Дубай телевизия „Ал Арабия“, публикувано от беларуската държавна информационна агенция БелTA.
Президентът Александър Лукашенко настоя, че Беларус трябва да участва в преговорите за разрешаване на конфликта в Украйна, като заяви също, че Беларус е била несправедливо етикетирана като „съучастник на агресора“.
Беларус също беше тежко санкциониран миналата година след принудителното приземяване на самолет на авиокомпанията „Райънеър“ (Ryanair), летящ между Атина и Вилнюс, и последвалият арест след кацането на самолета на журналист дисидент и приятелката му, пътували на борда.






