В днешния свят човек трудно може да седим със скръстени ръце. Който сее вятър, ще пожъне буря, както се казва. Кризата наистина стана глобална, засяга всички и не бива да си правим илюзии. По принцип човечеството е изправено пред два избора: или да продължи да се натрупва бремето на проблемите, които неизбежно ще смажат всички нас, или да се направи опит да се намери съвместни решения, дори и несъвършенни, но работещо, които да направят света ни по-стабилен и по-сигурен.  Това каза руският президент Владимир Путин това по време на пленарната сесия на Валдайския клуб.

Той заяви, че винаги евярвал в силата на здравия разум, защото съм убеден, че рано или късно новите центрове на многополюсния световен ред и Западът ще трябва да разговарят като равни за общото ни бъдеще. Колкото по-скоро, толкова по-добре, разбира се.

„Увереността в собствената непогрешимост е много опасно състояние, една крачка от него до желанието на самите „непогрешими“ просто да унищожат онези, които не им харесват, както се казва, да ги „отменят“. Нека поне се замислим за значението на тази дума: дори в разгара на Студената война, в разгара на противопоставянето на системи, идеологии и военни съперничества, на никого не му е хрумвало да отрича съществуването на културата, изкуството и науката на други народи и техните противници.“

„В сегашната обстановка на ожесточени конфликти ще кажа някои неща направо: Русия, като независима, отделна цивилизация, никога не се е смятала и не се смята за враг на Запада. Американофобията, англофобията, франкофобията, германофобията са същите форми на расизъм като русофобията и антисемитизма, както и всички прояви на ксенофобия.“
Руският президент Владимир Путин говори на пленарната сесия на 18-ата годишна среща на дискусионния клуб „Валдай

„Зачитането на особеностите на народите и цивилизациите е в интерес на всички. Всъщност това е и в интерес на така наречения Запад: губейки своето превъзходство, той бързо се превръща в малцинство на световната сцена и правото на това западно малцинство на собствена културна идентичност трябва, разбира се, да бъде защитено, и искам да подчертая това. Към него трябва да се отнасяме с уважение, но, искам да подчертая, наравно с правата на всички останали.

„Многополярността е единственият шанс за Европа да възстанови своята политическа и икономическа идентичност“.
Руският президент Владимир Путин говори на пленарната сесия на 18-ата годишна среща на Дискусионния клуб „Валдай

„Ако западните елити вярват, че могат да внедрят в съзнанието на хората и обществата си някои странни (според мен) нови тенденции като десетина гей парада, тогава добре, нека правят каквото си искат! Но това, което те със сигурност нямат право да правят, е да изискват от другите да следват същата посока.

Русия няма да се примири с диктат

„Никой никога няма да може да диктува на народа ни какво общество трябва да изградим и на какви принципи.“ „Пряката заплаха за политическия, икономическия и идеологическия монопол на Запада е, че в света могат да се появят алтернативни социални модели. По-ефективен, искам да подчертая това, по-ефективен в днешния ден, по-ярък, по-привлекателен от това, което имаме“.

„Някога много малко страни позволяваха на една и съща Америка да спори с нея и това изглеждаше почти като сензация, но сега е нещо обичайно, че различни страни отказват неоснователните искания на Вашингтон, въпреки че той продължава да се опитва да оказва натиск върху всички.

„С Русия не се е получило и никога няма да се получи да се разгърне и реализира такъв сценарий (унищожаване или превръщането ѝ в инструмент за постигане на чужди цели)“

 

Оглупели

„Те подготвят и извършват всякакви преврати. Една от тях доведе до трагичните събития в Украйна през 2014 г. Те го подкрепиха. Те казаха колко пари са похарчени за този преврат. Като цяло, те са просто извън себе си. Те не се срамуват от нищо“.

„Грешна политика (на САЩ – бел. ред.) абсолютно, до никъде просто. Позволете им. Това е и техен избор. Убеден съм, че народите по света няма да си затворят очите за една насилствена политика, която се е дискредитирала, и всеки път, когато Западът се опитва да запази хегемонията си, ще трябва да плаща все по-голяма цена.“
Руският президент Владимир Путин говори на пленарната сесия на 18-ата годишна среща на дискусионния клуб „Валдай

„Всички вие тук сте възрастни, повечето от вас в тази зала разбират за какво говоря. Знаем, че точно това се е случило на практика. Финансова, политическа и информационна подкрепа. Всички го преживяхме. Нещо повече – не само активно подкрепяше терористите на територията на Русия, но и в много отношения подхранваше този терор.“

Не съюз, а конгломерат

„Така нареченият Запад, условно казано, разбира се, там няма единство, всички разбират, че това е един много сложен конгломерат, но въпреки това нека кажем, че този Запад през последните години и особено през последните месеци предприе редица стъпки за влошаване“

„Опростяването, заличаването на всички различия се е превърнало почти в същност на съвременния Запад. Какво се крие зад това опростяване? На първо място, това е изчезването на творческия потенциал на самия Запад и желанието да се ограничи, да се блокира свободното развитие на други цивилизации. Разбира се, налице е и пряк търговски интерес.
Руският президент Владимир Путин говори на пленарната сесия на 18-ата годишна среща на дискусионния клуб „Валдай

„Западът твърди, че неговата култура и мироглед трябва да са универсални. Ако не го казват изрично, те се държат по този начин. Всъщност тяхната политика настоява тези ценности да бъдат безусловно възприети от всички останали участници в международното общуване“.

Ерата на Евразия

„Пряката заплаха за политическия, икономическия и идеологическия монопол на Запада е, че в света могат да се появят алтернативни обществени модели. По-ефективни, искам да подчертая това, по-ефективни в днешния ден, по-ярки, по-привлекателни от това, което имат.

„Те (САЩ – бел. ред.) нямат идеи за създаване на положително развитие, те просто нямат какво да предложат на света, освен да запазят господството си. Убеден съм, че истинската демокрация в един многополюсен свят предполага преди всичко способността на всеки народ, искам да подчертая това, на всяко общество, на всяка цивилизация да избере свой собствен път, своя собствена социална и политическа система“.

Руският президент Владимир Путин говори на пленарната сесия на 18-ата годишна среща на дискусионния клуб „Валдай

„Убеден съм, че народите по света няма да си затворят очите за една политика на принуда, която се е дискредитирала, и всеки път, когато Западът се опитва да запази хегемонията си, ще трябва да плаща и плаща все по-голяма цена. Ако бях на мястото на тези западни елити, щях сериозно да се замисля за подобна перспектива.“

„Намираме се в исторически момент. Предстои вероятно най-опасното, непредсказуемо и в същото време важно десетилетие след края на Втората световна война.“

Руският президент Владимир Путин говори на пленарната сесия на 18-ата годишна среща на дискусионния клуб „Валдай

„Естествено, нейният западен край – Европа – също може да бъде част от голямата Евразия. Но на много от нейните лидери им пречи убеждението, че европейците са по-добри от другите. че нямат право да участват в никакви начинания на равни начала с останалите“.

„Русия смята за важно да се активизират механизмите за създаване на големи пространства, изградени върху взаимодействието на съседни държави, чиято икономика, социална система, ресурсна база, инфраструктура се допълват взаимно. Такива големи пространства по същество са в основата на многополюсния световен ред, на икономическата основа. От техния диалог се ражда истинското единство на човечеството, много по-сложно, по-различно и многоизмерно, отколкото в опростените идеи на западните идеолози, е, на някои западни идеолози.“

„Ръката на Кремъл“

„…Сега те са стигнали до абсурда, когато всяка алтернативна гледна точка се обявява за подривна, пропагандна и заплаха за демокрацията. Всичко, което излиза от Русия, е интрига на Кремъл. Погледнете себе си – наистина ли сме толкова всемогъщи?“Всяка критика към нашите опоненти се възприема като машинация на Кремъл, като „ръка“ на Кремъл. Това е

глупост, до какво са стигнали? Използвайте поне мозъка си, представете нещо по-интересно, представете гледната си точка по някакъв концептуален начин. Не можете да обвинявате за всичко „интригите“ на Кремъл.

„Използвайки долара като оръжие, Съединените щати и Западът като цяло дискредитираха институцията на международните финансови резерви, първо ги обезцениха за сметка на инфлацията в долара и еврозоната, а след това – цап-цап – прибраха в джоба си нашите международни резерви.“

„Щом отворите пазара за определена стокова група, това е всичко, местният производител ляга и е почти невъзможно да вдигне глава. Те изграждат взаимоотношения по този начин. По този начин се заграбват пазари и ресурси, а държавите се лишават от своя технологичен и научен потенциал. Това не е прогрес, а поробване, свеждане на икономиките до примитивно ниво“.

Източници: lenta.ru, life.ru, tass.ru, ria.ru